ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Most nechá opravit terasu v knihovně

17.10.2016

Most 17. října - Mostecká radnice nechá opravit terasu atria v městské knihovně. Návrh na zastřešení celého atria radní kvůli nákladnosti odmítli. V budoucnu chtějí knihovnu přestěhovat. ČTK to řekl primátor Jan Paparega.

Objekt pro městskou knihovnu se začal stavět na konci 80. let minulého století. Nová budova byla pro veřejnost otevřena v roce 1985. Teď je však stav stavby neutěšený. "Do objektu zatéká, proto musíme terasu opravit, zastřešení by bylo podle odhadů projektanta drahé," uvedl Paparega.

Město by chtělo knihovnu zhruba do tří let přestěhovat. "Proto nebudeme investovat do objektu velké částky, ale musíme zastavit degradaci budovy," řekl primátor. Náklady na havarijní opravu atria jsou 1,375 milionu korun včetně DPH.

Budova s prosklenou čelní stěnou má velké skladové kapacity a technické prostory, kde je trafostanice, výměníková stanice, strojovna vzduchotechniky, sklady nábytku, garáže. Při projektování se počítalo s pořízením knihařské a reprografické dílny a bibliobusu k zajištění knihovnických služeb v okrajových částech Mostu a v obcích na celém Mostecku. Ani dílnu ani bibliobus ale knihovna nemá.

Radnice by chtěla knihovnu přestěhovat do kulturního domu Repre v centru. Podle studie, kterou si nechala zpracovat, se knihovna do objektu vejde. Statici oznámili, že Repre knihovnu také unese, ale budou nutné stavební úpravy. Magistrát teď musí spočítat, kolik by stěhování stálo.

(čtk)