ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Horažďovice začnou stavět velký seniorský dům

16.10.2016

Horažďovice (Klatovsko) 16. října - Šestitisícové Horažďovice chtějí začít ve druhé polovině příštího roku stavět velký seniorský dům se 100 lůžky za více než 100 milionů korun. Stavební povolení mají mít v létě a na podzim vyberou dodavatele. Městu i přilehlým obcím hrozně chybí, řekl ČTK starosta Michael Forman.

"Všichni okolo ho mají, i menší obce. A my tady tu spádovost máme. Je tu 12.000 lidí, kteří patří pod naší obec s rozšířenou působností," uvedl. Studii už odsouhlasilo zastupitelstvo, včetně podoby pavilonů a pokojů. Projekt už běží, na začátku jara chceme mít územní rozhodnutí a pak už to půjde rychle, vysvětlil Forman.

Dům pro seniory by měl by mít 100 lůžek a žili by v něm také klienti se zvláštním režimem. Město už ho připravuje deset let. Chce postavit dům 21. století. "Aby to nebyla jenom prostá nemocnice, ale aby se klientům líbil a byli tu spokojeni," řekl starosta.

Půjde o velkou stavbu, jejíž náklady převýší 100 milionů korun, ale soutěž dodavatelů by měla cenu stlačit. Na stavbu si město vezme úvěr. "Budeme ho soutěžit až poté, co budeme mít reálného dodavatele a termín dokončení stavby," řekl. Město požádá o investiční dotace ministerstvo práce a sociálních věcí a chce získat podporu také od kraje, v jehož střednědobém plánu je dům zahrnutý. Kraji chybí podle Formana zhruba 2000 míst v domovech pro seniory, a proto by měl městu pomoci. "Budeme zkoušet všechny možné dotace," uvedl. Město hodně staví a hospodaří podle Formana s malým rozpočtem 120 milionů korun bez dotací.

Město bude seniorský dům provozovat samo. Obešlo řadu moderních kapacit, provedlo průzkumy a zjistilo, že to města umí. Záleží to na personálu a nastavených pravidlech, řekl.

Horažďovicku se místa v domovech citelně nedostávají. "Objeli jsme Sušici, Strakonice a Blatnou a všude měli aktuálních 30 až 40 lidí, kteří poptávají místo. Stovku lůžek tady u nás naplníme bez problémů," řekla místostarostka Hana Kalná.

Dům vznikne na městských pozemcích v zadní části areálu, kde je krajská nemocnice s LDN. Oba subjekty se mohou vzájemně doplňovat a využívat své služby, například jídelnu a rehabilitaci.

(čtk)