ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nečtiny na Plzeňsku koupily secesní dům a opravují ho

15.10.2016

Nečtiny (Plzeňsko) 15. října - Vesnice Nečtiny na Plzeňsku koupila cenný secesní dům u návsi, vzala si 20milionový úvěr a opravuje ho. Do poloviny příštího roku tam budou čtyři byty, komerční prostory pro služby a prodejna regionálních produktů. Opravené domy v obci lákají více turistů i trvalých obyvatel, řekl ČTK starosta Jiří Křemenák.

"Využili jsme situace, že jsou levné úvěry a vzali si 20 milionů korun na komplexní opravu domu, který považujeme za cennou stavbu. Je to jediná taková architektura ve vesnici a není příliš veliká," řekl starosta. Zhruba 20 let to byla ruina, do objektu teklo a hroutil se. Dvoupatrový dům z roku 1912, který kdysi býval bankou a poté obchodem Jednoty, koupila obec od soukromníka za 1,5 milionu Kč.

"Rekonstrukce má stát podle projektanta 14 milionů korun. Pořídíme ji za osm až devět milionů, protože to děláme sami," řekl starosta. Zbylé peníze z úvěru tak půjdou na opravy části z 25 kilometrů místních silnic. Obec na ně nechala zpracovat jednoduchý projekt, na jaře zorganizovala výběrové řízení a začala první etapu rekonstrukce. "Všechny si zaslouží opravit, od roku 1990 se na ně nesáhlo," dodal.

V domě, jehož obnova začala na jaře, chce obec udělat čtyři byty a dole komerční prostory pro služby jako jsou kosmetika, masáže a nehty. "Je o to docela zájem. Budou obecní a my je budeme spíše poskytovat než pronajímat, abychom zajistili služby pro obyvatele a rozšířili možnosti podnikání místních," řekl Křemenák. Dotaci by mohly Nečtiny využít pouze na stavbu sociálních bytů, což ale nechtějí, protože by je to moc svazovalo. "Byty potřebujeme hlavně pro mladé rodiny, abychom zabránili vylidňování," řekl. Nečtiny s více než 600 obyvateli mají nyní 23 vlastních bytů, z toho 15 v domě s pečovatelskou službou. Ty využívají pro seniory i pro lidi s krátkodobými sociálními problémy.

Velká místnost komerčního prostoru bude sloužit k prodeji regionálních výrobků. "Tato služba je nyní v infocentru muzea, které už praská ve švech. Je tam tolik zboží z našeho regionu i z okolí jako jsou šťávy, medy, paštiky, košíky, řezbářská díla, obrazy. Je to směs velmi zajímavých a hezkých věcí," uvedl starosta.

Obec už opravila více než polovinu domu a v polovině příštího roku chce dát lidem všechny prostory k dispozici.

(čtk)