ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

U kostela ve Vysokém Mýtě byly odkryty stovky let staré hroby

14.10.2016

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 14. října - Archeologové odkryli ve Vysokém Mýtě další doklad existence středověkého pohřebiště u kostela svatého Vavřince. Našli hroby z přelomu 15. a 16. století. Průzkum předchází plánované opravě náměstí Vaňorného, kde se bude pokládat kanalizace. Podle objevených hrobů se dopracuje stavební projekt tak, aby se do terénu zasahovalo co nejméně, řekl ČTK archeolog Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě David Vích.

"Dokážeme něco málo říct k datování, protože hroby jsou většinou zahloubené do vrstvy, která má charakter stavební sutě. Jsou tam úlomky cihel, vápno, sídlištní keramika, zvířecí kosti. Keramika datuje tuto vrstvu do pokročilého 15. století, možná počátku 16. století," uvedl Vích. Podle něj by to mohlo souviset s velkou opravou kostela, který v roce 1461 podlehl rozsáhlému požáru, po němž se v jeho okolí prováděly terénní úpravy.

Vích předpokládá, že se na lokalitě v průběhu času pohřbívalo ve třech vrstvách nad sebou. Pohřebiště bylo využívané od vzniku města do 1. poloviny 16. století, kdy bylo založeno nové vně hradeb v areálu kostela Nejsvětější Trojice, který byl vysvěcen v roce 1547.

Další sondy ještě prozkoumají půdu před blízkým gymnáziem. Tam již ale Vích nálezy ostatků neočekává. Mohly být také zničeny pozdějšími zásahy. Archeologové budou na místě i příští rok během stavby kanalizace.

První hroby poblíž kostela objevili archeologové již před časem, průzkum předcházel chystané rekonstrukci plynovodu. Hroby byly uloženy v hloubce jeden metr od současného povrchu, lidské pozůstatky leží ve vrstvě asi 30 centimetrů silné. Na ploše sondy o půdorysu dva krát 2,5 metru bylo identifikováno 19 hrobů. Některé kostry zasahovaly mimo plochu sondy, z jiných se dochovaly pouze části. Často ležely velmi těsně na sobě, což bylo ve středověku kvůli nedostatku místa na hřbitově běžné.

(čtk)