ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Příšovice u Turnova budou revitalizovat potok

14.10.2016

Příšovice (Semilsko) 14. října - Příšovice u Turnova budou revitalizovat tok Příšovky, která protéká obcí. Potok je v zanedbaném stavu, díky úpravám bude obec lépe chráněná před záplavami. Na projekt za 35 milionů korun se podařilo Příšovicím získat evropskou dotaci. Práce by měly skončit do poloviny roku 2018, řekl dnes ČTK starosta Příšovic František Drbohlav.

"Potok je nyní největší problém Příšovic z hlediska životního prostředí," uvedl starosta. Nešetrnými zásahy a rozvojem obce v minulých letech se prameny i koryto Příšovky zdevastovala. Revitalizace byla podle starosty rozdělená na dvě etapy.

První za bezmála tři miliony korun se uskutečnila už loni a zaměřená byla především na vyčištění pramenů. Ve druhé etapě se bude pracovat na čištění, úpravě a zpevnění koryta. Na obou březích se budou také stavět nové kamenné zdi. Opravovat se budou i propustky a vznikne také takzvaný povodňový park se zátokou, který bude využitelný pro rekreační účely. Úpravy by měly zlepšit odtokové vlastnosti Příšovky, která se za obcí vlévá do Jizery. "Potok bude v pořádku z hlediska funkčního a i po vizuální stránce bude vypadat pěkně," dodal starosta.

Z evropské dotace a příspěvku od státu se zaplatí zhruba 85 procent nákladů, podíl obce bude kolem pěti milionů korun. Práce by měly začít na jaře příštího roku.

(čtk)