ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Developer Amádeus chce s Plzní dále spolupracovat

13.10.2016

Plzeň 13. října - Pražská developerská firma Amádeus, která se téměř dva roky soudí s Plzní o 1,85 miliardy korun jako náhradu škody za neuskutečněný projekt stavby obchodního centra, chce dále jednat s městem o možnosti multifunkční objekt vybudovat. Je to nová etapa řešení situace kolem bývalého domu kultury a pozemků, řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) na dnešním jednání zastupitelstva.

Amádeaus chtěl v letech 2008 až 2014 postavit rozsáhlý objekt za 2,5 miliardy korun poblíž centra města. Plzeňané téměř před čtyřmi lety v referendu komplex odmítli. Výsledky referenda zavázaly město, aby podniklo všechny kroky proti stavbě. Developer podal loni v lednu na město žalobu. Domáhal se náhrady škody za zmařený projekt a ušlý zisk. Soud začal loni v září. Plzeň tvrdí, že se nedopustila ničeho, čím by developera poškodila.

"Včera přijel pan předseda představenstva (Amádea) Klán a s sebou měl i nový tým právních zástupců, architektů a poradců. Nabyl jsem dojmu, že se vše otočilo," řekl primátor. Magistrát tak může najít s Amádeem shodu nad tím, jak má být území zastavěno. Developer podle Zrzaveckého uvedl, že chce respektovat podmínky dané městem a diskutovat o nich.

"Pro mě bylo z jednání nejdůležitější, že Amádeus chce s námi diskutovat podmínky územní studie a chce se nad ní setkávat," řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Šlo o první mimosoudní jednání po delší době. "Obě strany si velmi zdvořile vyjádřily zájem spolupracovat," uvedl. Investor si je podle něj vědom, že původní projekt realizovat nelze.

Amádeus se podle svého mluvčího Karla Samce na jednání hlavně detailněji seznamoval s podmínkami nově schváleného územního plánu v lokalitě Denisovo nábřeží - Americká. "I když si nejsme zcela jisti, zda současná podoba plánu umožňuje připravit projekt, který by byl ekonomicky soběstačný, jsme připraveni k maximální součinnosti a nalezení smysluplného řešení pro tuto významnou lokalitu," uvedl.

Amádeus podle primátora ukázal příklady některých možných řešení, které korespondují s názorem města. Nová budova by neměla být monolitem, ale územně členěnou a skutečně multifunkční budovou, nikoliv obchodní arénou, řekl. Požádal Klána, aby do konceptu zástavby zahrnul i dlouhodobě chátrající sousední městské lázně.

Investor by se měl teď setkávat se zástupci města nad přípravou územní studie, která zahrnuje širší centrum. Termíny budou jasné po dokončení studie, která bude závazná pro všechny včetně vlastníků budov a pozemků i pro stavební úřad. Základní podmínky jsou dány. Studie bude projednávána i s vlastníky. Právě podle jejich ochoty spolupracovat bude jasný termín jejího dokončení. "V tento okamžik soud (města s Amádeem) není prioritou," uvedl primátor na otázku, zda nebyla řeč o tom, že by Amádeus stáhl žalobu. Soudní spor tak pokračuje.

(čtk)