ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Cenu Šetrná energie v podnikání získal areál Davidův Mlýn

13.10.2016

Praha 13. října - Cenu Šetrná energie v podnikání získal hotelový areál Davidův Mlýn, v kategorii Chytrá energie měst a obcí patří titul obci Kněžice na Nymbursku. Ocenění za energeticky soběstačné projekty dnes vyhlásila Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost. V dalších kategoriích uspěly Ostravská zelená domácnost 2.0, solární lavička společnosti CapaSitty a výzkum doktoranda Jiřího Vrány z VŠCHT v Praze. Cenu veřejnosti získal projekt Sluneční teplo pro bytový dům v pražském Hloubětíně.

Oceněny byly projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území České republiky v posledních deseti letech. Přihlášených 80 projektů bylo rozděleno do pěti kategorií. "Přestože podíl obnovitelných zdrojů energie v poslední době příliš neroste, jsme rádi, že soutěž měla takový ohlas," uvedl výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. "Potvrdilo se, že nejoblíbenějším obnovitelným zdrojem je sluneční energie, protože solární panely měla na střeše naprostá většina projektů," doplnila Veronika Hamáčková ze solární asociace.

Ocenění Šetrná energie v podnikání získal energeticky soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy zásobovaný elektřinou z vlastní vodní a fotovoltaické elektrárny a teplem z tepelných čerpadel. Obec Kněžice z okresu Nymburk, která se stala zcela energeticky nezávislou a ročně ušetří 45 milionů korun, byla oceněna v kategorii Chytrá energie měst a obcí.

V kategorii Obnovitelná energie pro rodiny, která byla nejsilněji obsazená, získal první místo projekt s názvem Ostravská zelená domácnost 2.0, který efektivně využívá zelenou energii z vlastní solární elektrárny. "Zároveň nabízí vysokou přidanou hodnotu pro majitele elektromobilů z okolí, kteří mohou využít dobíjecí stanici s dobrovolnou platbou umístěnou přímo před domem," dodal Sedlák.

Vítězný projekt v kategorii Obnovitelný start-up a inovativní řešení v energetice myslel na majitele chytrých telefonů. Solární lavička společnosti CapaSitty poskytuje kromě odpočinku i internetové připojení a možnost dobíjení telefonů. Poslední kategorie s názvem Chytrá energie v diplomce byla určena studentům, kteří se obnovitelnými zdroji zabývali ve svých akademických pracích. V této kategorii porota nejvíce ocenila výzkum doktoranda Jiřího Vrány zabývající se redoxními průtočnými bateriemi, který vznikl na VŠCHT v Praze. Podle Sedláka má potenciál pro využití v průmyslovém měřítku.

Cenu veřejnosti, o níž rozhodovali v online hlasování čtenáři Deníku, získal projekt Sluneční teplo pro bytový dům na pražském Hloubětíně. Pro celkem 166 bytových jednotek tam zajišťuje teplo 100 kusů solárních kolektorů.

(čtk)