ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostrava zřejmě odkoupí část pozemků na Karolině

12.10.2016

Ostrava 12. října - Ostrava zřejmě odkoupí část pozemků v lokalitě Nová Karolina v centru města. Společnost Multi Development na nich původně plánovala rozsáhlou výstavbu, projekt se ale nakonec neuskuteční celý, protože je velmi malá poptávka po administrativních prostorech i bytech. Pozemky pro třetí a čtvrtou etapu stavby tak musí developer podle smlouvy městu bezplatně vrátit a část nevyužitých pozemků pro druhou etapu městu nabízí za zvýhodněnou cenu ve výši zhruba deseti milionů korun, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

"Projekt byl původně rozplánován na čtyři etapy. První etapa byla realizována bezezbytku, druhá etapa už má nějaké zpoždění a developer řekl, že ani tu druhou etapu neudělá celou a od třetí a čtvrté etapy ustupuje úplně," uvedl Macura.

U třetí a čtvrté etapy je součástí smlouvy klauzule, která zajišťuje městu bezplatné navrácení pozemků. "Týká se to zhruba 6,5 hektaru pozemku v bezprostřední blízkosti Fóra Nová Karolina, tyto pozemky by se tedy měly vrátit zpět do vlastnictví města," doplnil primátor.

Druhá etapa podle něj měla být podle původních plánů hotova do konce roku. V tomto případě je developer připraven část svých plánů uskutečnit, i když v pozdějším termínu. Město ale zbývající pozemky z druhé etapy nemůže podle smlouvy získat bezplatně. Developer tak zhruba hektar pozemků, které pro druhou etapu nebude potřebovat, nabídl městu k odkupu.

"Znalecká cena těch pozemků je nějakých 53 milionů korun, město by to odkoupilo zhruba za jednu pětinu. Městu by tak mělo celkem přibýt zhruba 7,5 hektaru pozemků," uvedl Macura, podle něhož se jedná o strategické území. Město počítá i se vznikem urbanistické studie, která má ukázat, jak prostor v budoucnu využít či řešit dopravní napojení na již stávající cesty. V oblasti navíc jedná i s dalšími soukromými vlastníky pozemků, tak aby získané plochy scelilo.

Za prodej ploch pro všechny čtyři etapy Ostrava před několika lety získala téměř 227 milionů korun. Ředitel společnosti Multi Česká republika Luboš Kočí dnes ČTK řekl, že plánovanou dostavbu v oblasti Nové Karoliny znemožňuje hlavně nízká poptávka po administrativních prostorech i bytech v Ostravě. "Ta poptávka po kancelářských plochách je doslova nula a poptávka po bytových plochách je strašně malá," uvedl. Podle něj navíc firmu Multi převzal americký investiční fond Blackstone, což není developer.

V druhé etapě by podle Kočího ale v prostoru mělo postupně vzniknout ještě několik stovek bytů. Na rozdíl od výstavby bytů v první etapě, ale budou umístěny do menších objektů. Stavět by se má začít ještě letos v zimě. Pozemek, který byl určený k výstavbě administrativního objektu, který společnost stavět nebude, pak nabídla právě městu.

(čtk)