ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ceny stavebních prací vzrostly osmi developerům z deseti

12.10.2016

Praha 12. října - Ceny stavebních prací letos vzrostly osmi developerům z deseti, v meziročním srovnání průměrně o sedm procent. Zbývajících 20 procent developerských firem nárůst cen stavebních prací nezaznamenalo. S dalším zdražováním v příštím roce počítá 70 procent developerů. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika, kterou má ČTK k dispozici. Zúčastnilo se jí zhruba 40 developerů působících na českém trhu.

"Do cen se postupně promítá zdražování některých stavebních vstupů, jako je například železo. U nákladů na práci zase hraje významnou roli to, zda developer využívá vlastní kapacity, jako je tomu v našem případě, nebo si najímá externího dodavatele, který bývá mnohdy dražší," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Kvalitu práce, kterou stavební firmy nabízejí, považují developeři za nadprůměrnou. Oslovení ředitelé ji na stupnici od jedné do deseti dali průměrnou známku sedm. "Je potřeba si uvědomit, že kvalitu ovlivňuje zásadním způsobem objednavatel. Ten ji má možnost řídit a je jen na něm, jak velké úsilí jejímu řízení věnuje," doplnil výkonný ředitel firmy JRD Martin Svoboda.

Třetina developerských firem se však v současnosti potýká s nedostatkem stavebních společností, které by jejich projekty postavily. Pro příští rok se tohoto problému obává dokonce 42 procent. "Obecně platí, že nedostatek kapacit je zejména v řemeslných pracích," dodal vedoucí prodeje firmy Satpo Luboš Králíček.

(čtk)