ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vybydlený dům nahradí v Havířově hřiště

12.10.2016

Ostrava 12. října - Odpočinková zóna a hřiště s venkovními posilovacími stroji nahradí vybydlený bytový dům v ulici Obránců míru v Havířově na Karvinsku. Objekt bude zdemolován ještě tento měsíc, za odstranění město zaplatí zhruba 1,5 milionu korun. Přibližně 80 procent nákladů městu pokryje státní dotace. Podmínkou pro její získání ale byla právě revitalizace území, která napomůže rozvoji sociálně vyloučené lokality, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Dybová.

"Obytný dům obdélníkového půdorysu se čtyřmi vchody o třech nadzemních podlažích, s podkrovím a suterénem vyžaduje demolici z důvodu dlouhodobého nezájmu o bydlení v této lokalitě a špatného technického stavu budovy," vysvětlila Dybová. Město předpokládalo, že náklady na demolici budou zhruba šest milionů korun. Dodavatele však hledalo v elektronické aukci, a cenu se tak podařilo snížit.

Město chce na parcele po zbouraném domě vybudovat odpočinkový areál se zelení a takzvaným workoutovým hřištěm. Obdobné venkovní prostory s posilovacími stroji, na kterých se při cvičení využívá vlastní tělesná váha, vznikají i v dalších částech regionu. Sportovci je rádi vyhledávají. Před časem se otevřelo podobné hřiště v ostravské městské části Poruba nebo v Třinci na Frýdecko-Místecku.

"Účel využití území byl zvolen zejména s ohledem na absenci obdobných ploch v okolí a navíc se jedná o podmínku pro přiznání dotace," vysvětlil náměstek primátora Eduard Heczko (KSČM). Město odhaduje, že by postavení hřiště mohlo stát zhruba dva miliony korun.

(čtk)