ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Výstava o Chatě Prašivá má pomoci s obnovou budovy

11.10.2016

Ostrava 11. října - Putovní výstava fotografií mapujících obnovu Chaty Prašivá v Beskydech a jejího okolí vyráží do dalších míst. Provozovatelé i takto shánějí peníze na zaplacení úprav. Ještě letos chtějí třeba vybudovat nové toalety pro veřejnost. Začne také renovace historického Valečekova sálu. ČTK to dnes řekl jeden z provozovatelů chaty Martin Stiller.

Výstava se již objevila v několika městech. Například ji viděli zájemci ve Frýdku-Místku či Sviadnově. Nyní se přesune do dalších obcí Beskyd. Putování začne v Dobraticích, pokračovat bude před Smilovice, Vyšní Lhoty a Morávku znovu do Frýdku-Místku. "Hlavní je, aby se dostalo do povědomí lidí, že se na chatě něco děje. Že Prašivá žije. Druhým motivem je také snaha, sehnat finance na stavební práce," uvedl Stiller.

První část výstavy měla podle něj mezi lidmi velký ohlas. "Zájem veřejnosti byl velký. Výrazně se také zvedla návštěvnost," řekl. To vše přispívá k dokončení projektu Vzkříšení horské chaty Prašivá. Na něm se v posledním roce podílelo více než 180 dobrovolníků a nadšenců, kteří odpracovali okolo 6000 hodin.

"Za to všem moc děkujeme. Dnes jsou vnitřní prostory téměř dokončené. Nyní nás čekají velké práce venku. Plánujeme zateplení celé budovy, nově také chatu obložíme štípaným šindelem. Musíme navíc ještě letos vybudovat venku další záchody, protože vnitřní WC při návalu turistů nedostačují," řekl. Všechny práce by si chataři přáli mít hotovy do roku 2021. To bude chata slavit 100 let existence.

Součástí projektu bylo také nedávné zpřístupnění původní rozhledny umístěné nad střechou chaty. "Částečně je vidět na Havířov a Žermanice. Výhled do krajiny v dalších směrech pak už omezují stromy. Z věže je ale nádherný pohled na přilehlou louku s dřevěným kostelíkem z roku 1640. A navíc jsou zde famózní východy a západy slunce," doplnil Stiller.

(čtk)