ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Liberecký hotel Zlatý Lev se vrátil do původní secesní podoby

10.10.2016

Liberec 10. října - Interiéry libereckého Clarion Grandhotelu Zlatý Lev se vrátily do původní secesní podoby. Hotel, který je součástí české skupiny CPI Hotels, letos slaví 110 let od svého otevření. Do obnovy investovala CPI v posledních třech letech téměř 120 milionů korun. V těchto dnech byla dokončena další etapa. Hotelová restaurace, recepce, lobby a 20 pokojů ve třetím patře se vrátily do podoby z roku 1906, kdy hotel slavnostně otevřel císař František Josef I. Jejich obnova přišla na 17 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí skupiny Dana Belušová.

Grandhotel Zlatý Lev byl v centru Liberce otevřen u příležitosti velké česko-německé výstavy. Hotel postavený podle návrhu architekta Antona Worfa je cennou ukázkou florální secese. Na počátku minulého století byl jedním z nejmodernějších a nejluxusnějších v zemi. Vedle pokojů pro hosty a několika přepychových apartmá, měl v přízemí i písárnu a čítárnu. Ve všech pokojích bylo elektrické osvětlení a teplá voda. Hotel měl centrální vysavač a kuchyni s elektrickou myčkou nádobí i lednicí. Byl tu elektrický výtah, ale také temná komora, holírna či telefonní hovorna.

Skupina CPI Hotels převzala hotel v roce 2007. O rok později začala první rekonstrukce, která připojila sousední budovu z roku 1896. Díky rekonstrukci za 80 milionů korun se ubytovací kapacita hotelu zvýšila na současných 117 pokojů včetně luxusního prezidentského apartmá ve stylu art nouveau. "Opticky nejvýraznější přestavba ale začala v březnu 2014," řekla Belušová. Nejprve byla odstraněna přístavba u vchodu z 50. let a hotel znovu získal venkovní terasu. Obnovena byla secesní fasáda, ale také třeba gastronomické zázemí a knihovna. Obnovou prošel i hlavní sál Anton Worf, jehož kapacita se zvýšila na 400 lidí.

Nyní byla dokončena rekonstrukce recepce, lobby a restaurace, která se prováděla za plného provozu. "Vrátili jsme našemu foyer původní podobu. Doplnili jsme mimo jiné i chybějící části podlah z bílého mramoru a odstranili zbytky elektroinstalací z 50. a 80. let minulého století," řekl k rozsahu úprav ředitel hotelu Miroslav Souček.

Na obnově spolupracuje vedení hotelu s památkáři. "Obzvláště obtížné bylo dohledat materiály a informace o přesné podobě vnitřních prostor," uvedl ředitel. Zachovaly se podle něj ale krásné pamětní knihy s podpisy členů královských rodů, prezidentů, slavných herců i sportovců a dalších významných hostů, které designéři využili jako součást dekorace.

(čtk)