ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve Starém Plzenci odmítli supermarket v centru města

08.10.2016

Starý Plzenec (Plzeňsko) 8. října - Ve Starém Plzenci u Plzně lidé v referendu odmítli stavbu supermarketu v centru města. K hlasování přišlo 52,63 procenta oprávněných voličů, víc než polovina z nich odmítla stavbu supermarketu, o níž usiloval řetězec Penny Market. Referendum je platné a jeho výsledky jsou pro vedení radnice závazné. Výsledky jsou na úřední desce města. Starý Plzenec bylo jedno ze tří míst v Plzeňském kraji, kde se souběžně s krajskými volbami konalo i referendum.

Lidé v referendu odpovídali ano nebo ne na otázku, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo a rada města podnikly veškeré kroky k zabránění výstavby obchodního zařízení o prodejní ploše nad 200 metrů čtverečních.

Z 4066 oprávněných voličů jich přišlo hlasovat 2140, proti stavbě supermarketu jich bylo 1184 a pro 929. Aby bylo rozhodnutí referenda závazné, bylo třeba 1017 hlasů.

Referendum ve Starém Plzenci zajímalo místní voliče víc než souběžné volby. Krajské zastupitelstvo volilo 2109 lidí a kandidáta do Senátu jen 2054 voličů.

Mluvčí přípravného výboru pro první městské referendum Jan Kotora ČTK řekl, že výsledek vítá. Ocenil, že lidem ještě záleží na vzhledu města. Supermarket s parkovištěm měl být v centru, jen pár desítek metrů od základní školy. Podle přípravného výboru referenda by se měl nyní otevřít prostor pro hledání architektonicky kvalitního řešení lokality včetně menších obchodů. Strategický plán rozvoje města počítá s tím, že centrum a navazující okolí by měla posoudit architektonická studie, dodal Kotora.

(čtk)