ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň staví lávku pro cyklisty i pěší přes Mži

08.10.2016

Plzeň 8. října - Plzeň začala stavět novou lávku přes řeku Mži, která pro cyklisty a chodce propojí oblast Skvrňan a Radčic. Součástí stavby za 8,3 milionu korun je také nový 400 metrů dlouhý úsek komunikace. Stavba je součástí plzeňského systému greenways - sportovně rekreačních tras v údolích řek. Nové spojení obou břehů Mře přivede pěší a cyklisty ze Skvrňan k zoologické zahradě a poslouží i cykloturistům, kteří přijíždí po mezinárodní cyklotrase od Hracholuské přehrady, řekl ČTK primátorův náměstek pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Stavba, kterou financuje město, má být hotová do konce května 2017. "Chtěli bychom, aby se díky zkvalitňování systému tras podél řek a zahušťování systému lávek zvyšoval počet cyklistů," řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Na pětadvacetimetrovou lávku použije město ocelovou konstrukci, která sloužila dříve nad železniční tratí u Jižního předměstí k převedení horkovodu. Nosná konstrukce se uloží na nové železobetonové pilíře. Oproti původnímu stavu se lávka rozšíří z 1,7 na tři metry.

Samotná lávka přijde na 4,15 milionu korun, stezka pro cyklisty a pěší na 2,8 milionu korun. Zbývajících zhruba 1,35 milionu korun si vyžádají terénní úpravy okolí, výsadba zeleně a dopravní opatření, vyčíslil David Malán z magistrátního odboru investic. Lávka i cyklostezka měly být hotové už letos, termín se ale posunul kvůli výběrovému řízení.

V Plzni je kolem 75 kilometrů stezek pro chodce a cyklisty se společným či rozděleným provozem. Město se řídí při budování dalších úseků generelem, který byl schválen v roce 2001 a poté několikrát aktualizován. Plzeň je specifická díky soutoku čtyř řek. Greenways podél řek jsou v republice unikátní projekt. Lidé je využívají nejen pro sport a rekreaci, ale i k cestě do práce. "Jízdu podél řek vyhledává čím dál více rodin s dětmi, tyto trasy jsou pro ně schůdné, pohodlné. Roste nám také počet Plzeňanů, kteří se do práce dopravují na kole," dodal Náhlík.

(čtk)