ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Lidé z Podolí jsou proti prodeji pozemku v biocentru

08.10.2016

Podolí (Uherskohradišťsko) 8. října - Lidé z Podolí na Slovácku jsou proti prodeji pozemku v nadregionálním centru Hluboček. V referendu hlasovalo 386 z 675 oprávněných voličů. Drtivá většina jich na čtyři otázky řekla ano, celkem šlo o více než polovinu voličů. Vyplývá to ze zápisu o průběhu a výsledku místního referenda umístěného na webu obce.

Referendum zahrnovalo otázku na zákaz prodeje pozemku, na zachování charakteru jeho užívání jako trvalého travního porostu, na zákaz vyjímání pozemků a jejich částí z nadregionálního biocentra a také na zákaz prodeje obecních pozemků, kterými vedou inženýrské sítě a domovní přípojky. Na všechny otázky lidé jasně odpověděli ano, bylo jich od 364 do 373.

Referendum je tak platné a závazné. K tomu byla potřeba účast 35 procent voličů a pro ano nebo pro ne se musela vyslovit nadpoloviční většina hlasujících, která zároveň představovala aspoň 25 procent voličů. Petici za vyhlášení referenda podepsalo 257 lidí. Pozemek číslo 4328/2 o rozloze asi 10.500 metrů čtverečních je součástí biocentra, lokality s výskytem chráněných rostlin a živočichů.

Bouřlivá atmosféra provázená demonstracemi ve vsi panuje od červencového zasedání zastupitelstva, které odvolalo starostku Janu Rýpalovou a místostarostku Jarmilu Kasperovou (obě Alternativa pro Podolí). Pro odvolání hlasovala i ČSSD, která byla s jejich sdružením v koalici. Starostou se pak stal Jaroslav Hastík (ČSSD) a místostarostou Miroslav Křižka (Život v Podolí 2014), starosta obce z let 1998 až 2014.

Bouřlivé bylo i předání výsledků referenda vedení obce. Podle předsedy komise pro místní referendum Lukáše Oswalda je vedení obce nechtělo přijmout. "Předali jsme komisi originál seznamu voličů, byla nám vrácena kopie," tvrdil starosta Hastík. "Je to ptákovina," reagoval Oswald. Podle něj na místě vznikla potyčka mezi ním a Křižkou, do Podolí vyjížděli i policisté.

Předání sledovala řada občanů, výsledek referenda se nakonec na úřední desce obce objevil. "Do poslední chvíle to zkoušeli překazit," komentoval předávání jeden z iniciátorů petice Jiří Trávníček. Podle něj je výsledek referenda vynikající. Křižka i Hastík přitom v pátek ČTK řekli, že výsledek referenda budou respektovat. Podle nich o pozemku již dříve zastupitelstvo rozhodlo v souladu s otázkami referenda.

Podle Křižky ale může být komplikací kladná odpověď na otázku, zda obec nemá v budoucnu prodávat pozemky, kterými vedou inženýrské sítě a domovní přípojky k inženýrským sítím. "Dojde k zablokování prodeje všech pozemků, které jsou v zastavěné části obce. Může to lidem činit problémy, neboť mnohdy potřebují dokoupit část pozemku," mínil Křižka.

Podle zastánců referenda souvisí s pozemkem odvolání Rýpalové a Kasperové, které nechtěly pozemek prodat zastupitelce Evě Dokoupilové. Podle Hastíka s Křižkou bylo ale důvodem jejich odvolání podezření z pochybení při získání dotace z EU na duchovní a relaxační areál. Případ řeší policie.

(čtk)