ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nový Jičín dokončil další etapu obnovy vily továrníka Czeicznera

07.10.2016

Nový Jičín 7. října - Město Nový Jičín dokončilo další etapu rekonstrukce vily továrníka Ferdinanda Czeicznera z roku 1910, v níž sídlí městská knihovna. Vila má opravenou fasádu a nové klempířské prvky, celkem za téměř 1,7 milionu korun. Dalších 300.000 korun bude stát restaurování souboru osmi váz na zábradlí terasy. ČTK to sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

"Poškozená místa na fasádě byla vyspravena maltou. Byly doplněny odpadlé pískovcové a kamenné části na budově. Zdi se vyčistily tlakovou vodou a byly ošetřeny trvanlivou barvou odolnou vůči působení povětrnostních vlivů," popsal Václav Herold z radničního odboru školství. Město nechalo vyměnit rovněž okapy, zábrany proti holubům nebo venkovní parapetní desky.

Czeicznerova vila je od roku 1995 kulturní památkou. S její postupnou opravou začalo město před dvěma lety. Nejprve nechalo zrestaurovat dvě vázy v zahradě knihovny za 208.000 korun. "Vloni byla za necelých 600.000 korun rekonstruována terasa a fasáda na severovýchodní straně objektu," uvedla Machková. Dále chce město upravovat zahradu. Celkem více než 200.000 korunami zatím na obnovu vily přispělo ministerstvo kultury.

(čtk)