ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Do občanského zákoníku se patrně vrátí předkupní právo u realit

06.10.2016

Praha 6. října - Do občanského zákoníku se patrně vrátí předkupní právo u nemovitostí. Poslancům dnes doporučil úpravu schválit ústavně-právní výbor. Vývor se nevyjádřil ke spornému návrhu, aby společenství vlastníků získala zástavní právo k bytovým i jiným jednotkám v domech, které spravují. O tomto návrhu rozhodnou poslanci na plénu. O podobě novely občanského zákoníku, jenž přináší ve vládní verzi vesměs technické změny kodexu, by mohla Sněmovna hlasovat ve druhé polovině října.

Zástavní právo by mělo podle pozměňovacího návrhu Radky Maxové a Jany Pastuchové (obě ANO) zajistit společenství vůči majitelům, kteří nehradí náklady spojené s užíváním bytů nebo nebytových prostorů. Mohlo by dostat nejvýše čtvrtinu výnosu z jejich prodeje. Zástavní právo by se zapisovalo ke dni vzniku bytu nebo nebytového prostoru. Vztahovalo by se zpětně taky na všechny již existující jednotky.

"Automaticky by se přestaly poskytovat hypotéky nad 75 procent hodnoty bytu," varoval před úpravou Jeroným Tejc (ČSSD). K opatrnosti nabádali i další poslanci. Naopak ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) uvedl, že ministerstvo úpravu silně podporuje. Obavu o omezení trhu s hypotékami pokládáme za lichou, uvedl ministr.

Zastánci obnovy předkupního práva na podíl spolumajitele nemovitosti zdůrazňují, že existovalo pět desítek let a vlastnické podíly by se měly scelovat. Odpůrci zejména z řad poslanců pravice ale poukazují na zásah do vlastnictví i na problém nedosažitelných spoluvlastníků.

Sněmovna by podle doporučení výboru měla v rámci změn kodexu schválit prodloužení lhůty ze tří na šest měsíců pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě, že nájemce zemře. Pokud s ním v bytě žila nejméně rok jiná postižená osoba, nebo člověk starší 70 let, nájem by na ni automaticky přešel.

Poslanci zřejmě uzákoní taky úroky u dlužného výživného. Návrhy Maxové na možnost prodeje pohledávky z alimentům například vymahačům dluhů ale výbor schválit nedoporučil. Převážila obava, že by je samoživitelé v tíživé situaci v rozporu s navrhovanou úpravou prodávali ve skutečnosti levněji. Do kodexu by se neměl dostat ani požadavek Niny Novákové (TOP 09), aby soudy mohly svěřit dítě do společné péče obou rodičů po jejich rozchodu.

Až plénum vyřeší hlasováním spor zda se ze soudů na diagnostické ústavy vrátí rozhodování o tom, do jakého konkrétního školského zařízení budou umisťovány děti s nařízenou ústavní výchovou. Výbor k úpravě Heleny Válkové (ANO) ani k užšímu návrhu Hany Aulické Jírovcové (KSČM), který se týká jen přemísťování dětí, doporučení nedal.

Předloha kabinetu má zavést mimo jiné veřejnou evidenci svěřenských fondů rejstříkovými soudy, snížit maximální kauci na nájemní byt ze šestinásobku na trojnásobek nájemného a prodloužit ze tří na pět let lhůtu, v níž musí soud přezkoumat důvody pro omezení svéprávnosti.

Novela má také znovu povolit, aby si lidé nad 15 let, kteří dosud neskončili povinnou školní docházku, mohli sjednat práci. Dále se například zruší povinnost společenství vlastníků jednotek mít v názvu společenství také slovo 'vlastníků'.

Výbor nedoporučil plénu schválení návrhů poslanců z řad pravicové opozice na vypuštění těchto bodů z novely. Například Martin Plíšek (TOP 09) tvrdí, že není účelné zasahovat do zákona, který platí poměrně krátkou dobu. Nový občanský zákoník je účinný od roku 2014. Pelikán ale oponoval, že stabilita kodexu spočívá v ideové pevnosti, nikoli v tom, že se v něm nic nemění.

(čtk)