ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V areálu bývalé Zbrojovky Brno vzniknou byty a obchody

05.10.2016

Brno 5. října - Z dvacetihektarového téměř nevyužívaného brownfieldu v areálu bývalé Zbrojovky v Brně vznikne nová čtvrť s byty, kancelářemi, obchody, výrobními plochami i prostorem pro odpočinek. Náklady jsou čtyři miliardy korun, řekli dnes novinářům zástupci realitní skupiny CPI Property Group, která areál vlastní. Podle nich práce skončí nejdříve v roce 2027. Skupina má zkušenosti z přetvořením podobných míst i z jiných měst v Evropě.

V areálu vznikne 800 bytů, které budou situované k břehu řeky Svitavy, na 30.000 metrech čtverečních mají být kancelářské prostory, na 40.000 metrech průmyslové budovy a 3600 metrů čtverečních je určeno pro maloobchod. "Přicházíme do jihomoravské metropole s mnohaletými zkušenostmi, silným a stabilním finančním zázemím i týmem zkušených profesionálů. Projekt Nové Zbrojovky bude v rámci naší skupiny zatím největším developerským počinem," uvedl generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček.

Realizace je plánovaná do několika etap. V červnu začaly sanační práce, v dalších krocích bude následovat likvidace ekologické zátěže v areálu, odstranění staticky nevyhovujících staveb a zároveň rekonstrukce šesti budov. První etapa vyvrcholí v roce 2020 výstavbou dvou nových objektů. Kromě toho se pro lepší dostupnost dotvoří dopravní infrastruktura. V budoucnu mají být namísto jednoho současného vjezdu do areálu hned čtyři. "V další etapě budou pokračovat renovace stávajících budov a na rok 2021 plánujeme zahájení výstavby rezidenční části s téměř 800 moderními byty," uvedl ředitel projektu Josef Lhotský.

Projekt vítá primátor Brna Petr Vokřál (ANO). "Jsme rádi, že investor zvelebí Brňanům část města. Věřím, že se mu podaří do lokality Zbrojovky vnést život s rozmanitou nabídkou služeb a příležitostí pro práci i bydlení," uvedl Vokřál. Spokojený je i René Novotný (ANO), starosta městské části Židenice, v níž areál je. "Projekt Nové Zbrojovky vnímám jako mimořádnou příležitost, díky níž se významná část území Židenic promění k lepšímu. Areál má obrovský potenciál a budeme rádi, když tam vznikne moderní komplex, který nabídne to, co nám chybí," dodal Novotný.

Skupina CPI Property Group má zkušenosti s podobnými projekty i v dalších zemích Evropy. Brněnský projekt vychází z praxe s revitalizací průmyslového parku v Berlíně, který se podařilo proměnit v moderní komplex. Skupina se zaměřuje na investice a pronájmy nemovitostí ve střední a východní Evropě i v Německu. Sídlo má v Lucembursku a spravuje aktiva v hodnotě pět miliard eur (asi 135 miliard Kč).

(čtk)