ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Modernizace přednádraží v Pardubicích začne do listopadu

05.10.2016

Pardubice 5. října - Modernizace lokality před vlakovým nádražím v Pardubicích začne na přelomu října a listopadu. Radnice ještě čeká na poslední stavební povolení. Stavební práce potrvají půl roku. Novinářům to dnes řekl primátor Martin Charvát (ANO).

"Jsem si vědom, že jdeme do zimního období. Opravdu nebudeme tlačit za každou cenu, aby se betonovalo v době, kdy bude mrznout. Budeme důsledně trvat na kvalitě, z mého pohledu je to reálné stihnout," dodal.

Politická reprezentace převzala projekt po bývalém vedení města a rozdělila jej na tři etapy. Přestavba prostoru přednádraží by měla stát 176 milionů korun, ze švýcarských dotací radnice může získat až 108 milionů korun.

Město opakovaně jednalo ze švýcarským donátorem, termín dokončení se prodlužoval třikrát. "Máme potvrzeno, že můžeme čerpat, že můžeme čerpat do 14. června 2017, bude samozřejmě záležet, co bude k tomuto datu prostavěno," řekl náměstek primátora Jan Řehounek.

V první etapě vznikne před nádražím nový autobusový terminál pro MHD, přibudou nové zálivy pro linkové autobusy, klidová zóna s vodní plochou, parkoviště či cyklověž se samoobslužným automatickým systém. Součástí prostoru bude i socha stavitele železnic a projektanta Jana Pernera.

"Po mnoho desítkách let prostor nabídne moderní způsob cestování," řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubice Tomáš Pelikán.

V dalších etapách se počítá se stavbou lávky, která spojí vlakové nádraží a sídliště Dukla, se stavbami terminálu B pro linkovou dopravu a terminálu Jih pro obyvatele Dukly. Prostor přednádraží je dopravně jedním z nejfrekventovanějších míst ve městě. Opravy si mimo jiné vyžádají přemístění autobusových zastávek.

(čtk)