ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Sokolov chce v Poláčkově ulici vybudovat byty pro seniory

05.10.2016

Sokolov 5. října - Sokolov plánuje rekonstrukci nevyužívané části objektu v ulici Poláčkova. Vzniknout by tam měly malometrážní byty pro seniory. Město nyní zadalo zpracování projektu, na výstavbu bytů se bude snažit získat dotaci, řekla dnes novinářům místostarostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO). Práce na stavbě by mohly začít v roce 2017.

"Podle studie by tam mělo vzniknout 22 malometrážních bytů. Velikost bytu je maximálně 45 metrů čtverečních. Každá bytová jednotka bude mít balkon a spodní byty budou mít dokonce předzahrádku. Byt bude plně bezbariérový. A co je zajímavé, tak podle dotačního titulu tam mohou být nájemci lidé už od 60 let," řekla Oulehlová.

Nové byty by měly být o velikosti 1+1, která je mezi seniory nejžádanější. Město má totiž k dispozici dostatek volných garsoniér - zatímco o ně není mezi seniory příliš zájem, na byty 1+1 je žádostí přebytek.

"Nyní se budeme snažit připravit na to, abychom získali dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. Dotace na jednu bytovou jednotku je 650.000 korun, plus jsou uznatelné náklady na společné prostory. V plánu je vybudování společenské místnosti," doplnila Oulehlová. Přesné náklady na vybudování bytů ještě nejsou známy, město předběžně počítá, že z vlastního rozpočtu dá asi 10 milionů korun.

Budova v Poláčkově ulici je ve vlastnictví města a je využita pouze z poloviny. Služby zdravotně postiženým v ní poskytuje organizace Zdraposo, část objektu jí nadále zůstane k užívání.

Sokolov má již nyní celkem 330 nízkonákladových nájemních bytů pro seniory. Nájem v nich stojí 33 korun za metr čtvereční. Byty jsou přednostně přidělovány seniorům nad 65 let, využít je ale mohou i například lidé se zdravotním znevýhodněním.

(čtk)