ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Výstavbu školy v Králově Dvoře brzdí archeologický průzkum

04.10.2016

Králův Dvůr (Berounsko) 4. října - Výstavbu školního pavilonu pro 300 dětí v Králově Dvoře na Berounsku brzdí archeologický výzkum. Na staveništi byl odhalen 6000 až 7000 let starý nález, který je potřeba prozkoumat. Několikatýdenní zpoždění projektu za 120 milionů korun znamená pro město problém, protože zřejmě nesplní dotační podmínky ministerstva financí. Při dnešní prohlídce staveniště to uvedl starosta Petr Vychodil (ODS). Ministr financí Andrej Babiš (ANO), který dnes královodvorskou školu navštívil, městu přislíbil pomoc.

Ministerstvo vyčlenilo na výstavbu pavilonu 60 milionů korun, přičemž polovinu má město investovat letos a druhou půlku v příštím roce. Práce začaly nedávno, zatím jsou vyhloubené základy nové budovy. "Archeologové nám půl stavby zastavili a dnes začínají s archeologickým výzkumem, což bude znamenat dva až pět týdnů zpoždění," řekl Vychodil. Odborníci chtějí zajištěný prostor zkoumat metr až dva do hloubky. Podle Vychodila by mohlo jít o pozůstatky sýpky nebo místo, kam se odhazoval odpad.

"Máme samozřejmě trochu obavy z dodržení podmínek ministerstva financí, protože do 6. prosince musíme proinvestovat 30 milionů korun," upozornil Vychodil. Nejlepším řešením by podle něj bylo přesunout část dotace do příštího roku. Veškeré práce na novém pavilonu Základní školy Jungmannova musejí skončit do 30. listopadu 2017. Tento termín by podle Vychodila neměl být ohrožen, protože stavba se v příštím roce může urychlit.

Současná kapacita Základní školy Jungmannova je zhruba 500 míst a už dávno nestačí. "Probourali jsme kabinety, z malé tělocvičny jsme udělali třídy, učíme, kde se dá," řekl ČTK ředitel Evžen Krob. Budova má podle něj jedinou volnou učebnu. V Králově Dvoře je ještě jedna základní škola pro 300 dětí, a to v Počaplech.

Králův Dvůr patří podle Vychodila k nejrychleji se rozvíjejícím městům v republice, což přináší výhody pro rozpočet, ale nevýhody v podobě nedostatečné kapacity škol a školek. Zatímco počet míst v mateřských školách už město zvýšilo, s kapacitou základních škol má stále problém.

(čtk)