ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Proslulá šumperská vila je po rekonstrukci

01.10.2016

Šumperk 1. října - Jedna z nejkrásnějších vil v Šumperku, která stojí v Husově ulici, byla rozsáhle rekonstruována. Opravy objektu postaveného na počátku 20. století, kde nyní sídlí Pedagogicko-psychologická poradna Olomouckého kraje, vyšly na téměř čtyři miliony korun. Rekonstrukce trvala několik let, opravu zaplatil Olomoucký kraj, který je zřizovatelem poradny, informovali ČTK zástupci šumperské radnice. Slavnostní symbolické otevření budovy, která se často objevovala i na pohlednicích města, je naplánováno na čtvrtek.

Rekonstrukce vily se uskutečnila po etapách od roku 2007. Nejprve stavebníci vyměnili střechu, v roce 2012 se uskutečnila výměna oken a v letošním roce byla budova zateplena a přibyly nové fasády. Celkové náklady činily 3,85 milionu korun. "Vila v Husitské ulici 12 je jedním z prvních honosných objektů, který v této části Šumperka za dob, kdy se městu přezdívala Malá Vídeň, vyrostl. V roce 1903 jej podle návrhu slavného architekta z Vídně pro sebe postavili stavitelé Heinrich Popp a Ernst Ulrich," uvedla mluvčí radnice Olga Hajduková.

Architekti při stavbě domu vytvořili dispozičně nápaditě složitý objekt v duchu takzvané saské neorenesance, kterou doplnili stylizovanými gotickými reminiscencemi a modifikovanými secesními prvky. "Nová vila byla pokládána za jednu z nejkrásnějších staveb ve městě Šumperku a velmi často se objevovala na městských pohlednicích," dodala mluvčí radnice.

Vila zažila během své historie různé majitele i využití. V minulosti zde sídlil například internát Střední průmyslové a železniční školy v Šumperku, později zde našla zázemí pedagogicko-psychologická poradna.

(čtk)