ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jablonec přispívá na obnovu domů v památkové zóně

30.09.2016

Jablonec nad Nisou 30. září - Majitelé domů v městské památkové zóně v Jablonci nad Nisou mohou od města získat dotaci na jejich obnovu. Ve fondu má radnice připraveno 750.000 korun, na jeden rodinný či bytový dům je možné dostat až 100.000 korun, další peníze si ale mohou zájemci od města výhodně půjčit. Radnice schválila zatím tři žádosti o dotaci. Další zájemci mají ještě šanci, žádosti je možné podávat do konce října, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Nový program obnovy městské památkové zóny v Jablonci schválili zastupitelé letos v dubnu. Je určen pouze majitelům objektů v městské památkové zóně, které nejsou kulturní památkou, a proto na ně nelze žádat dotace ministerstva kultury. "Dotace se poskytuje na úhradu nákladů spojených se zachováním a obnovou autentických prvků a konstrukcí - na opravu střechy, výměnu oken, obnovu fasády," upřesnil možnosti podpory náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD). Podmínkou je, že realizace projektu musí skončit do konce října příštího roku.

Jablonečtí zastupitelé zatím schválili tři žádosti o dotaci - první v červnu, další dvě v září. Například majitel domu v Opletalově ulici požádal o dotaci na výměnu 15 oken a jedněch balkonových dveří dohromady za 380.000 korun. Vlastník domu v ulici Generála Mrázka chce zase s využitím dotace opravit fasádu domu. Žadatelé, kteří s žádosti o dotaci uspějí, mají možnost si na dofinancování projektu ještě výhodně půjčit z městského Fondu na zlepšení úrovně bydlení až 250.000 korun. Půjčka je s dvouprocentním úrokem a až sedmiletou splatností.

Na opravy bytů a domů půjčuje jablonecká radnice už přes 20 let. O půjčky z Fondu na zlepšení úrovně bydlení mohou žádat fyzické i právnické osoby, které vlastní obytné domy na území města. Peníze lze použít i na modernizaci výtahů nebo kanalizace, zateplení budov a střech. Zájemci mají možnost získat půjčku, i pokud se chtějí připojit na centrální systém vytápění ve městě. Od roku 2013 poskytuje Jablonec z fondu také dotace na čistírny odpadních vod a kanalizační přípojky. I o ty mohou zájemci žádat až do konce října.

(čtk)