ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nýrsko postaví dům pro seniory se zhruba 25 nájemními byty

29.09.2016

Nýrsko (Klatovsko) 29. září - Pětitisícové Nýrsko postaví za zhruba 40 milionů korun dům pro seniory s přibližně 25 nájemními byty. Začne ho budovat příští rok a chce ho otevřít v polovině roku 2018. Peníze půjdou z městského rozpočtu a úvěru, řekl dnes ČTK starosta Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko a spádové obce).

Objekt vznikne v prostoru zrušené čistírny odpadních vod naproti policii v blízkosti náměstí. "Takže dostupnost všech služeb pro občany bude zajištěná," uvedl starosta.

Nýrsko nemá dům s pečovatelskou službou. V současné má vyčleněno asi 30 až 35 městských bytů pro seniory, kde mohou využít pečovatelky. Požadavky na tento typ bydlení ale stále rostou. Město bude k bytům v novém domě nabízet mobilní pečovatelskou službu, čímž chce eliminovat odchody lidí do domovů důchodců. "Nebudou se tedy muset stěhovat a budou mít možnost dožít ve svém městě," vysvětlil starosta.

Nýrsko vlastní zhruba 400 bytů, které si chce dlouhodobě ponechat. Jsou v dobrém technickém stavu a město z nich má slušný příjem. "Navíc, jak se teď hodně hovoří o povinném podílu sociálního bydlení v obcích, tak podle zákona tam má být nájem do zhruba 57 korun. A my teď máme nájem 34 korun, takže máme všechny byty sociální," uvedl. Od příštího roku zvýší město po třech letech nájem ve většině bytů na 35,70 koruny na metr čtvereční. Stejný bude také v bytech v novém seniorském domě.

Město, které investuje v příštím roce nejvíce za poslední léta, si půjčilo 40 milionů korun s úrokem 0,75 procenta s fixním sazbou na 20 let. Podle starosty by byla škoda si za tak výhodných podmínek nepůjčit. Příští rok ještě zrekonstruuje za 40 až 45 milionů korun uhelný zdroj tepla a rozvody. Asi 80 procent nákladů zaplatí město, zbytek má tvořit evropská dotace. Radnice také zmodernizuje koupaliště.

(čtk)