ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Počet nemovitostí neexistujících institucí klesl

26.09.2016

Praha 26. září - Ke konci července meziročně klesl počet nemovitostí vedených na neexistující, nedohledané nebo likvidované státní instituce v katastru o 4645 na 20.912. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zároveň klesl počet neexistujících institucí na 1021 z 1381.

"ÚZSVM toho dosáhl zejména prověřováním nástupců zaniklých státních podniků, přepisováním nemovitostí zapsaných na zaniklé národní výbory na ÚZSVM a dohledáváním informací týkajících se nedostatečně identifikovaných státních subjektů," uvedl mluvčí úřad Radek Ležatka.

Nemovitosti jsou v katastru nemovitostí podle údajů úřadu zapsány například na národní výbory, státní statky, zaniklé Správy a údržby silnic, okresní ústavy sociálních služeb, státní rybářství České Budějovice, Československou akademii zemědělských věd nebo národní podniky. Podrobnější informace o nemovitostech umožnila tzv. Mapa majetku státu, kterou úřad loni vytvořil.

Na všechny státní subjekty bylo k 1. červenci zapsáno zhruba 1,6 milionu nemovitostí, jejich počet meziročně klesl o 43.528. Nemovitosti byly zapsány celkem na 1519 státních subjektů, což je meziročně o 387 méně.

Úkolem ÚZSVM je zastupovat Českou republiku v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří. V některých řízeních vystupuje jako žalobce, v jiných jako žalovaný.

(čtk)