ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jáklův film možná obnoví Žižkův dvorec v Trocnově

24.09.2016

Trocnov (Českobudějovicko) 24. září - Připravovaný film režiséra Petra Jákla o vojevůdci Janu Žižkovi by mohl pomoci k obnově Žižkova dvorce v Trocnově na Českobudějovicku. Projekt objektu, v němž husitský válečník žil, vychází z dochovaných dobových materiálů. Dvorec, který by se stal součástí filmu, by pak následně zůstal atrakcí v areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově na Českobudějovicku. ČTK to dnes řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Právě kraj je vlastníkem památníku.

"Může vzniknout film, který se bude promítat po celém světě a bude reklamou jihočeské krajiny i místa, kde se Jan Žižka narodil a žil. A současně vznikne i něco konkrétního, což bude obnova toho dvorce," řekl dnes Zimola při Trocnovských slavnostech. Na nich si lidé mohli prohlédnout historický zásah hasičů při likvidaci požáru, nebo se seznámili s tím, jak žili lidé na konci středověku.

Zimola uvedl, že projekt Jáklova filmu by se mohl stát velkou reklamou jižních Čech. Zároveň dodal, že v nejbližších dnech však nechystá nějaké konkrétní kroky. "To jednání se bude vést až po volbách, kdy bude záležet na nové politické reprezentaci kraje, zda se pro tento projekt rozhodne. Já za sebe říkám, že jsem tomu nakloněný, protože podle mě se musíme stále snažit natáhnout návštěvníky do jižních Čech," řekl hejtman.

Památník Jana Žižky v minulosti patřil státu. Následně jej převzal Jihočeský kraj, který do jeho obnovy za posledních pět let investoval deset milionů korun. Vznikla tak mimo jiné nová expozice v Žižkově muzeu. Zimola připomněl, že socialistický režim interpretoval Žižku jako revolucionáře a historické kontexty husitství příliš nerespektoval. "Nám jde o to, abychom veřejnosti nabízeli jen fakta a nezasahovala do nich žádná ideologie," uvedl hejtman.

Jáklův velkofilm o Janu Žižkovi by měl být nejnákladnějším snímkem české kinematografie. Odhadovaný rozpočet se pohybuje v řádech stovek milionů korun. Režisér rovněž počítá s mezinárodní účastí tvůrců i herců. K dosud nejnákladnějším filmům ve střední Evropě patří koprodukční snímek Juraje Jakubiska Bathory, který měl rozpočet zhruba 328 milionů korun. V kinech ho zhlédlo 912.000 diváků.

(čtk)