ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jablonec připravuje obnovu druhého nejstaršího sídliště

23.09.2016

Jablonec nad Nisou 23. září - Jablonec nad Nisou připravuje regeneraci druhého nejstaršího sídliště Šumava. Projekt se teprve chystá, radnice chce na financování využít dotace z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Do přípravy projektu se může zapojit i veřejnost, už ve čtvrtek 29. září se v jídelně Základní školy Na Šumavě uskuteční veřejné projednávání, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Území, které by mělo projít obnovou, vymezují ulice Podzimní, Pasecká, Vysoká, Jeronýmova, Březová, Skelná, Švédská a Na Šumavě. "Cílem je přeměnit sídliště Šumava na víceúčelový celek a tím vylepšit obytné prostředí," doplnil náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).

Obnovou by podle něj měla projít dopravní a technická infrastruktura, veřejná prostranství a cyklistické stezky, ale i protihlukové stěny, odstavná a parkovací stání. "V rámci projektu chceme také odstranit vrchní vedení vysokého napětí a nahradit jej kabely, ale i doplnit veřejné osvětlení," řekl Pleticha. Záměr počítá s obnovou veřejné zeleně, dětských hřišť a sportovišť.

Koncem loňského roku skončila ve městě revitalizace nejstaršího obytného souboru Žižkův Vrch. Jeho obnova stála 195 milionů korun, z toho zhruba 55 procent zaplatila Evropská unie. Obnovou prošly domy i komunikace, přibyla kontejnerová stání a hřiště. Na Žižkově Vrchu se realizovalo 33 projektů, 12 z nich bylo městských, 21 jich zajistily jiné subjekty, zejména vlastníci domů.

Revitalizace se na Žižkově Vrchu za sedm let dočkalo území o rozloze více než 17 hektarů a také přes 1200 bytů. "Jaký rozsah bude mít revitalizace na Šumavě, není zatím jasné, nevíme, na co bude možné dotace použít," řekl ČTK náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Záležet ale bude podle něj i na tom, jakým úpravám dají přednost obyvatelé sídliště.

(čtk)