ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rozhledna na Dymníku slaví 120 let

23.09.2016

Praha 23. září - Rozhledny jsou v Česku fenoménem, který zejména v posledních dvou desetiletích zažívá výrazné obrození. Nejvíce rozhleden bylo ale vybudováno na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s rozmachem nejrůznějších okrašlovacích spolků a řada z těch architektonicky unikátních "svědků časů minulých" díky pozdějším nutným opravám slouží turistům i dnes. To je i případ rozhledny na Dymníku u Rumburka, která byla slavnostně otevřena před 120 lety, 27. září 1896. V nejsevernějším koutě ČR, tedy Šluknovském výběžku, se ale nachází i několik dalších zajímavých rozhleden, které se staly vyhledávanými turistickými cíli.

Přehled významných rozhleden ve Šluknovském výběžku:

Dymník - Patnáctimetrová kamenná rozhledna na čedičovém vrchu Dymník (516 metrů) byla otevřena 27. září 1896. Nese název Augustova věž podle radního města Rumburka Augusta Wenschuha, který ji na své náklady nechal vybudovat. Stav věže se po letech bez údržby zhoršil, v polovině 90. let byla rozhledna opravena. Další oprava stavbu čekala v roce 2008. Rozhledna nabízí kruhový výhled na Jizerské a Lužické hory, Ještěd, Bezděz a vrcholky Českého Středohoří. Kromě rozhledny je na kopci také restaurace, která byla postavena už v roce 1895 a slouží dodnes. Státní podnik Lesy České republiky otevřel v roce 2010 z Rumburka vedoucí čtyřkilometrovou naučnou stezku Dymník s informačními tabulemi.

Hrádek u Varnsdorfu - Dominanta Varnsdorfu, vrch Hrádek, se tyčí na znělcovém hraničním vrchu do výše 438 metrů. V květnu 1904 zde byla slavnostně otevřena 29 metrů vysoká vyhlídková věž s restaurací podle projektu stavitele Antona Möllera. Vyhledávaný turistický cíl byl koncem 60. let rekonstruován, ale od počátku 90. let značně zdevastován. V červenci 2003 byla věž po dvouleté obnově znovu zpřístupněna. V roce 2005 získal Hrádek díky své žlutočervené fasádě se zachovalými původními trámy titul Fasáda roku. Restaurace zatím své obnovy nedočkala, ale z věže se turistům nabízí výhled na Šluknovskou pahorkatinu i Lužické hory.

Tanečnice - Šestadvacetimetrová kamenná věž nacházející se nedaleko Mikulášovic se může pyšnit titulem nejsevernější rozhledna ČR. Postavena byla v roce 1905 na stejnojmenném 598 metrů vysokém kopci, pojmenovaném podle pověsti, že na tento vrch chodívala tančit a svádět myslivce krásná mladá dívka. Při svém slavnostním otevření v květnu 1905 dostal rozhledna jméno bývalého německého kancléře Bismarcka. Z jejího ochozu je výhled na Českosaské Švýcarsko, Labské pískovce, České středohoří i panoramata Krkonoš a Jizerských hor. V těsném sousedství stojí srubová chata s občerstvením.

Vlčí hora - Čtyřboká cihlová věž s chatou byla slavnostně otevřena na 581 metrů vysokém vrcholku v květnu 1889. Svůj vzhled změnila v roce 1908, kdy byla zastřešena a dosáhla tak celkové výšky 16 metrů. V letech 1996 až 1999 byla stavba zrekonstruována. Vyhlídková plošina rozhledny poskytne kruhový výhled na hřebeny Lužických hor, Českosaské Švýcarsko a za dobré viditelnosti jsou vidět Jizerské hory, Krkonoše i Ještěd.

(čtk)