ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

U přehrady Dalešice opravují dělníci korunu hráze

22.09.2016

Kramolín (Třebíčsko) 22. září - U přehrady Dalešice opravují dělníci korunu 100 metrů vysoké sypané hráze. Rekonstrukce se týká vozovky a technických sítí uložených pod ní. Nově bude do koruny vložen systém umožňující vlhčení hráze. Silnice vedoucí přes hráz bude uzavřena do konce října, řekl dnes ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. Uvedl, že koruna hráze je rekonstruována poprvé od postavení přehrady.

Vodní dílo Dalešice vzniklo na řece Jihlavě jako zásobárna technologické vody pro dukovanskou jadernou elektrárnu. Napouštění nádrže bylo zahájeno před 40 lety.

Práce na opravě koruny hráze začaly tento měsíc. "Opravuje se kanalizace a pokládají se nové elektrické kabely," uvedl mluvčí. Do koruny hráze bude nově položeno ještě další potrubí, které nebude vodu odvádět, ale naopak v případě dlouhodobého sucha umožní zavlažování hráze, aby měla stálou vlhkost. Hráz je totiž těsněná jílovou vrstvou. "Ta nesmí vyschnout, jinak by došlo k porušení vlastností hráze," vysvětlil Bezděk. Technický stav hráze je podle něj stále velmi dobrý. Za opravy její koruny ČEZ vydá šest milionů korun, opravu vozovky bude platit kraj.

Pod hrází se nachází elektrárna Dalešice, do jejíž modernizace investovala firma ČEZ v posledních letech stovky milionů korun. Dalešice jsou druhou největší ze tří přečerpávacích vodních elektráren v ČR. Význam těchto elektráren podle Bezděka stoupá s rostoucí potřebou vykrývat v síti výkyvy v dodávkách způsobené zejména obnovitelnými zdroji elektřiny. Když je v síti proudu nedostatek nebo vypadne větší zdroj, rozjedou se dalešické vodní turbíny do minuty.

(čtk)