ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostrava chce zájemcům nabízet pronájmy prázdných prostor

21.09.2016

Ostrava 21. září - Ostrava chce začít zájemcům nabízet k dočasnému užívání prázdné prostory v centru města. V současné době mapuje opuštěné budovy, které by byly vhodné pro projekt, do něhož chce zapojit i soukromé vlastníky. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO). Město si od této aktivity slibuje především oživení centra, které se dlouhodobě vylidňuje.

"Město by mělo v tom projektu hrát roli hlavně takovou, že poskytne zájemcům o využití prostoru na dočasnou dobu jakoukoliv součinnost a nebude mu klást překážky," uvedla Šebestová. Do budoucna by město chtělo připravit webové stránky s nabídkou prostor a zajistit rovněž koordinátora, který by se o dočasný pronájem prázdných prostor staral a zájemcům pomohl se vším potřebným.

"V současné době mapujeme všechny tyto prázdné prostory, ať už jsou soukromé nebo města. Soustředíme se hlavně na historické jádro města a přilehlé ulice, tedy centrální obvod," řekla Šebestová.

Dodala, že město plánuje i případný vznik speciálního fondu, z něhož by dočasné pronájmy pomáhal zájemcům financovat. Prostory by tak mohli získat za zvýhodněných podmínek.

"Smyslem projektu je oživit místa, která jsou prázdná s tím, že například za půl roku nebo za rok se v nich plánují nějaké jiné aktivity, třeba zřízení obchodu nebo restaurace. Takže do té doby má kdokoliv možnost ten prostor využít," vysvětlila Šebestová. Prostory si zájemci mohou pronajmout třeba na řemeslné dílny, provoz kavárny, pražírny nebo třeba pekařství.

Projekt s názvem Refill je dvouletý a zkušenosti město čerpá od dalších evropských měst, kde už dočasné pronájmy prostor fungují. Jde například o nizozemský Amersfoort.

(čtk)