ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Lesy ČR dokončily opravu nádrže U Dubu

21.09.2016

Jeseník 21. září - Rekonstrukce vodní nádrže U Dubu nedaleko Černé Vody na Jesenicku je po dvou letech dokončena. Lesy ČR do její opravy investovaly 3,7 milionu korun. Nádrž leží na Plavném potoce, zatopená plocha má velikost 3,6 hektaru. Vodou se začne napouštět na podzim letošního roku, hospodáři sem poté plánují vysadit ryby. ČTK to dnes řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Vodní nádrž U Dubu je jednou z 18 nádrží na Plavném potoce. "Z nádrže nekontrolovatelně unikala voda, rekonstrukce byla nezbytná," uvedl Jiří Matuška z Krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku. Nový vypouštěcí objekt tvoří kašnový přepad, ke kterému vede horní lávka.

Během rekonstrukce opravili odborníci také opevnění pěti ostrůvků v nádrži, která slouží výhradně pro sportovní rybolov. "Předpokládá se, že nádrž bude napuštěna během letošního října nebo listopadu. Ryby, jako je kapr, amur, štika a tolstolobik budou vysazeny do nádrže na jaře příštího roku," doplnila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Kromě vodních nádrží na Plavném potoce spravují Lesy ČR v oblasti Černé a Červené Vody ještě další nádrže na Černém a Červeném potoce a na Vidnávce. Téměř na všech vodních nádržích je rybniční hospodářství, některé jsou ponechány jako přírodní a přirozený biotop pro vodní živočichy a rostliny.

Největší vodní nádrž ve správě Lesů ČR na Jesenicku je Velký rybník, který má plochu 17 hektarů. Každoročně se zde koná výlov, při kterém se setkávají rybáři s veřejností přímo na hrázi, výlov je spojen s prodejem ryb. Letošní ročník, který tradičně zakončuje rybářskou sezonu, je naplánován na pátek 28. října.

(čtk)