ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Výbor doporučil schválit lepší kontrolu stavebního spoření

21.09.2016

Praha 21. září - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit novelu zákona o stavebním spoření, která má zlepšit kontrolu ze strany ministerstva financí při dodržování podmínek pro poskytování státní podpory. Sněmovna by ji mohla schvalovat na své říjnové schůzi.

Úprava prověrek má usnadnit jejich provádění tím, že se zpřesní možnosti ministerstva vyžadovat od stavební spořitelny informace. Pokud spořitelna nebude s ministerstvem spolupracovat, bude jí hrozit až pětimilionová pokuta, bude ji možné uložit i opakovaně.

Ministerstvo financí bude moci mimo jiné získávat od ministerstva vnitra údaje o datech narození a úmrtí lidí. Novela rovněž zavádí nový správní delikt v případě, že stavební spořitelna poskytne překlenovací nebo běžný úvěr pro jiný účel než k úhradě nákladů na řešení bytových potřeb. Předloha mění termíny pro vracení státní podpory, pokud na ni zanikl nárok. Výši státní podpory ponechává na nynější úrovni.

Novela počítá také s doplněním registrovaných partnerů mezi osoby blízké. Bude tak možné poskytovat úvěry ze stavebního spoření i na bytové potřeby těchto lidí. To by mělo podle ministerstva financí odstranit jejich neodůvodněnou diskriminaci.

(čtk)