ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha 12 schválila smlouvu o půjčce na budovu nové radnice

20.09.2016

Praha 20. září - Praha 12 schválila smlouvu o půjčce na novou radnici. Od magistrátu získá 250 milionů korun, zbytek do 470 milionů pokryje z prodeje nepotřebných budov. Zastupitelé městské části dnes večer také souhlasili s převodem 65 milionů korun z fondu obnovy, kam se ukládají peníze z privatizace bytů, na stavbu úřadu.

Městská část, jejíž úředníci nyní sídlí v sedmi budovách, chce začít nové sídlo stavět příští rok. V současné době vybírá dodavatele stavby, smlouvu by s ním chtěla uzavřít koncem roku. Příští rok zpracuje dokumentaci pro územní řízení a v roce 2018 pro stavební povolení. Stavba má začít v roce 2019, uvedení do provozu se plánuje o dva roky později. Splácet by Praha 12 začala hlavnímu městu v roce 2023 po dobu 14 let.

Další peníze na stavbu chce podle místostarosty Jana Marhoula (ČSSD) městská část získat prodejem nepotřebných budov. "Úspory po sestěhování úřadů mohou dospět až deset nebo 15 milionů korun ročně. Předpokládám, že dojde i k personální redukci," dodal Marhoul.

Opozice kritizovala, že se berou peníze z fondu obnovy, kam plynuly z privatizace domů. "Zůstane tam asi 100 milionů. Další velké příspěvky už tam docházet nebudou, jen řádově miliony," uvedl zastupitel Jiří Fremr (ODS). Převod peněz z fondu na stavbu nového sídla radnice bude podle něj znamenat podvázání jiných investic, které jsou potřeba.

Původní historická radnice starých Modřan byla v 80. letech zbořena. Plán, který počítal pro úředníky s budovou Prioru na Sofijském náměstí, oznámilo tehdejší vedení radnice v roce 2007. Podle tehdejších odhadů měla přijít na 340 až 390 milionů korun. Analýza dalších možností, kterou si městská část nechala vypracovat, jako nejvýhodnější z pozemků ve vlastnictví města doporučuje místo mezi ulicemi Písková a generála Šišky nedaleko současné radnice.

O nové radnici uvažují také jiné městské části. Už několik let řeší stěhování z budovy Vlasta ve Vršovicích Praha 10. Zvažuje výstavbu nové budovy nebo rekonstrukci nynějšího úřadu či úpravy Staré školy u metra Strašnická.

K nákupu a rekonstrukci prázdného objektu pro potřeby radnice přistoupila také Praha 7. Novou radnici na Palmovce začala již dříve stavět Praha 8. Stavba za 1,1 miliardy Kč měla být hotová letos v březnu, nyní je ale zastavená kvůli sporům o to, kdo je majitelem rozestavěné budovy.

(čtk)