ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Česká komora architektů kritizuje soutěž na nový bazén v Praze 6

20.09.2016

Praha 20. září - Česká komora architektů (ČKA) kritizuje soutěž na vzhled krytého bazénu v areálu koupaliště na Petynce v Praze 6. Vadí jí například, že se soutěže mohou zúčastnit jen studenti stavební fakulty ČVUT a že v porotě není dost nezávislých odborníků. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČKA Zuzana Hošková. Koupaliště by se mělo proměnit do konce roku 2019, půjde o investici za zhruba 170 milionů korun. Podle společnosti SNEO, která areál spravuje, by vypsání klasické architektonické soutěže znamenalo zdržení a náklady navíc, od studentů si slibuje "mladistvé, kreativní řešení."

"Tato forma zadání veřejné zakázky nemůže přinést očekávanou kvalitu a ani hospodárný výsledek," uvedla komora. Městská část deklaruje, že soutěž je vypsaná v souladu se Soutěžním řádem ČKA. Podle komory ale soutěž řád nesplňuje hned v několika bodech a má atributy neregulérní soutěže. "V porotě například chybí nadpoloviční většina nezávislých odborníků, dále jsou zde nepřiměřeně nízké odměny pro vítěze soutěže," uvedla Hošková.

Podle mluvčí společnosti SNEO Michaely Kahle chce městská část využít 22 hotových architektonických studií na dostavbu Petynky, které stály deset milionů korun. "Zdržení minimálně v řádu měsíců a náklady ve výši minimálně stovek tisíc korun, které by v této přípravné fázi znamenalo vyhlášení architektonické soutěže, by v konečném důsledku přineslo několikaleté zpoždění nebo opakované odložení celého projektu zase k ledu," sdělila ČTK Kahle.

Zpracování plavecké haly je podle komory tak náročný úkol, že ho studenti nemohou plnohodnotně zpracovat. Podle městské části ale studenti vytvoří jen vzhled budovy, vítězný návrh se pak dále dopracuje. "Tvarosloví budovy i ztvárnění fasády musí reagovat na vnitřní uspořádání budovy a technologie a je tedy nanejvýš potřebné, aby obě otázky řešil jeden autor," dodala mluvčí ČKA.

Nová hala naváže na budovu zázemí koupaliště. Kromě pětadvacetimetrového bazénu, sauny a brouzdaliště by se do ní měla vejít restaurace, která bude sloužit návštěvníkům haly i venkovního areálu. Unikátní má být bazén se surfovou vlnou.

Správce areálu, akciová společnost SNEO vlastněná Prahou 6, má na starosti investice a správu nemovitostí Prahy 6. V minulosti se zabývala především privatizací bytů.

(čtk)