ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zastupitelé rozhodli koupit lokalitu Škodovy ulice

20.09.2016

Přerov 19. září - Přerovští zastupitelé dnes večer schválili odkoupení zdevastované lokality Škodovy ulice zpět do vlastnictví města. Radnice za budovy a pozemky zaplatí 3,3 miliony korun, jde o více než dvojnásobek ceny, za kterou město lokalitu před devíti lety prodalo soukromému investorovi. Jeho plány postavit na místě obývaném romskými rodinami nové bytové domy však skončily fiaskem. U nádraží zůstaly ruiny a firma skončila v konkurzu. Odkupem bude moci město ovlivnit neutěšený stav v přednádraží a zároveň se tím ukončí veškeré soudní spory.

Lokalitu město odkoupí po dohodě s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti Opera Bohemia. Schválením tohoto kroku radnice vyřešila dlouholetý spor. Návrh podpořila drtivá většina zastupitelů. Podle náměstka primátora Pavla Košutka (ANO) jsou v této ceně zahrnuty pohledávky věřitelů i náklady insolvenčního správce. "Jde zhruba o půl hektaru, na kterém stály dříve obyvatelné domy, nyní jsou tam ruiny," uvedl Košutek.

Téma vyvolalo na zastupitelstvu rušnou debatu, proti byl například Petr Hermély z Nezávislých. Poukázal na to, že by město mělo vyčkat do rozhodnutí vrchního soudu, který řeší spor mezi městem a insolvenčním správcem. "Nepovažuji za taktické nyní uzavírat jakoukoliv dohodu, navrhuji tento materiál neschválit a vyčkat na rozhodnutí vrchního soudu. Poté uvidíme, jak se bude situace bude dál vyvíjet," uvedl Hermély.

Návrh naopak prosazovali zástupci koalice. "Cena je přijatelná. Myslím si, že je to zóna určená pro velký rozvoj Přerova, poté co se vybuduje průtah města," uvedl Jiří Kohout ze Společně pro Přerov. "Je to vstupní brána do Přerova a je to ostuda města," uvedl Bohumír Střelec (ANO). "Je to koule, kterou táhneme, neměli bychom dát znovu prostor spekulantům," uvedl primátor Vladimír Puchalský ze Společně pro Přerov.

Město komplex prodalo v roce 2007 za 1,5 milionu korun firmě Immofin, která se přejmenovala na Opera Bohemia. Po jejím krachu se radnice od roku 2012 snažila získat lokalitu zpět bezplatně s tím, že firma nedodržela smlouvu. Domy měla začít budovat do pěti let od prodeje, což se však nestalo. Investor kvůli tomu od města dostal půlmilionovou sankci, u krajského soudu však město neuspělo.

V části Škodovy ulice, kterou město firmě Opera Bohemia prodalo, bylo původně v domech 81 bytů, z toho 55 obsazených. Poslední rodiny se z nich vystěhovaly v roce 2013. O rok dříve tam žilo podle odhadů 50 až sto Romů. Lidem, kteří měli nájemní smlouvy, pomohla radnice najít náhradní bydlení. Podmínkou však bylo uhrazení veškerých dluhů vůči městu. Firma Opera Bohemia se již dříve hájila tím, že jí plány na přeměnu lokality překazil nevybudovaný dopravní tah městem, se kterým počítala.

(čtk)