ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Chodov hledá využití pro školní budovu

20.09.2016

Chodov (Sokolovsko) 20. září - Město Chodov hledá využití pro školní budovu v ulici Dukelských hrdinů. Dosud tam sídlí první stupeň základní školy J.A. Komenského, žáci ale po dokončení přístavby ke škole v ulici Smetanova příští rok v září budovu opustí. Město původně uvažovalo i o demolici budovy, nyní ale převládá názor, že bude vhodnější objekt zachovat. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí radnice Martin Polák.

Využití pro novou školu už začala hledat městem pověřená pracovní skupina. První nápady chce prezentovat ještě v letošním roce. "Prvním krokem je zajistit stavebně-technický průzkum, na jehož základě se bude odvíjet další postup. Převládá ale názor, že bychom měli budovu zachovat, její odstranění by totiž negativně ovlivnilo tvář města. Rádi bychom pro ni našli nějaké nadregionální využití," řekl starosta Chodova Patrik Pizinger (HNHRM).

Podle městského historika Miloše Bělohlávka je chodovská škola velkolepou stavbou a patří mezi ozdoby města. Budova začala školákům sloužit v roce 1888, o deset let později pak byl zahájen provoz i v přístavbě, která dala škole konečnou podobu známou ze současnosti. Nyní už ale rozměrná budova potřebám školy nevyhovuje, mimo jiné i svou polohou přímo u hlavní křižovatky.

Žáci prvního stupně budou od příštího školního roku docházet do budovy v ulici Smetanova, kde se připojí ke starším spolužákům. Vznikající přístavba s dosavadnímu budovami vytvoří školský komplex s tělocvičnou a jídelnou. Přístavba za 28 milionů korun je koncipována jako bezbariérová a pojme asi 270 žáků, celkem bude ve škole místo pro 550 dětí.

Osud prázdné školní budovy muselo v minulých letech řešit také město Sokolov. Pro objekt bývalé 4. základní školy se mu ale využití najít nepodařilo a v následujících týdnech začne jeho demolice. Na místě bývalé školy chce pak město nechat postavit domov pro seniory.

(čtk)