ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Developeři v Praze dají do prodeje stovky nových bytů

19.09.2016

Praha 19. září - Developeři v Praze dají na podzim do prodeje stovky nových bytů. Z firem, které ČTK oslovila, má nejširší nabídku Central Group se 461 byty. Největší projekt Rezidence Nad Vltavou se 114 byty dá do prodeje začátkem listopadu. Developeři si ovšem stěžují na to, že pražské stavební úřady téměř nevydávají stavební povolení. Podle údajů Českého statistického úřadu se ve druhém čtvrtletí v hlavním městě začalo stavět 28 nových bytů, podle poradenské společnosti Deloitte jich developeři ve stejném období přitom prodali 841.

"Ve druhém pololetí se již na pražském trhu může začít projevovat pokles, který způsobí nedostatek nových bytů v nabídce. Tristní přístup úředníků k povolování nové výstavby již také způsobil meziroční zvýšení cen nových bytů na trhu o téměř dvě desítky procent," uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský.

Jeho firma dá na podzim do prodeje 453 bytů v bytových domech a osm bytů v rodinných domech celkem v šesti pražských lokalitách. Dohromady bude mít v nabídce přes 800 bytů ve 12 lokalitách. Nejvíce bytů (114) na podzim Central Group nabídne v projektu Rezidence Nad Vltavou v Holešovicích, která je zatím ještě ve výstavbě.

Finep má v nabídce 320 bytů a 40 rodinných domů. "Pro podzim plánujeme další etapy v rezidenčních projektech na Proseku a Britské čtvrti," uvedl mluvčí společnosti David Jirušek.

Trigema dá na podzim do prodeje přes stovku nových bytů v Horních Měcholupech a Letňanech. Podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala má firma v nabídce zhruba 200 nových bytů.

Skanska Reality začátkem září zahájila prodej nového projektu Port Karolína v Karlíně. V první etapě nabídne klientům 147 nových bytů. "Součástí bytového domu bude i recepce s denním provozem nabízející služby hotelového typu," dodala generální ředitelka společnosti Naďa Ptáčková. Skanska Reality má v nabídce zhruba 300 bytů v sedmi lokalitách.

Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce firma do konce roku nabídne projekt zhruba se 300 bytů v jedné z nejvyhledávanějších pražských lokalit. Podrobnosti oznámí při spuštění prodeje. "Aktuálně máme v nabídce devět desítek nových bytů," dodal Korec.

(čtk)