ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rýmařov chce zbourat budovu bývalého kina

19.09.2016

Rýmařov (Bruntálsko) 19. září - Město Rýmařov chce dát zbourat budovu bývalého kina v Dělnické ulici, která je už dlouho nevyužívaná a zchátrala. Žádné využití se pro ni najít nepodařilo a nevyšel ani pokus o její prodej. O demolici rozhodnou zastupitelé, kterým toto řešení doporučila městská rada. ČTK to dnes řekl rýmařovský starosta Petr Klouda (SNK ED).

Kino v budově přestalo fungovat v roce 2008, v posledních letech se v ní konaly jen dvě akce: v roce 2013 koncert bratří Nedvědů a v roce 2014 písničkářský festival Krosna dědka Pradědka. Pro kino a divadlo má nyní město prostory v opravené budově Střediska volného času. Pro starou budovu marně hledalo využití loni i v anketě mezi obyvateli města. "Ankety se zúčastnily necelé dvě desítky občanů, reálné návrhy na využití objektu se však neobjevily," konstatoval starosta města, jež má zhruba 8500 obyvatel.

V minulosti se uvažovalo o přestavbě budovy na víceúčelovou tělocvičnu. Jenže prostor, který nabízela, nesplňoval požadavky na konání sportovních soutěží. Po zpracování studie už se proto další projektová dokumentace nedělala.

O bezplatné předání budovy do užívání žádalo v petici občanské sdružení Pradivadlo, které slibovalo, že bude budovu udržovat a postupně ji opraví. "Na jednání komise pro kulturu, cestovní ruch a mezinárodní vztahy, kde měly být dohodnuty podmínky předání budovy, se však již představitelé sdružení nedostavili," uvedl Klouda. Sešlo podle něj i z možnosti prodat budovu kraji, který by ji přestavěl na základní uměleckou školu.

"Budova je v současné době zchátralá, její infrastruktura je dožitá nebo nesplňuje požadavky bezpečného provozu. Získání finančních prostředků z dotačních zdrojů na rekonstrukci budovy již prakticky není možné," řekl starosta.

Uvedl, že členové všech městských komisí postupně debatovali o budoucnosti zchátralé budovy. Debaty se zúčastnilo 16 zastupitelů, většina z nich pak byla pro demolici. Lidé, kteří se chtějí podívat, v jakém je budova stavu, se mohou v úterý v 16:00 zúčastnit prohlídky.

Po demolici budovy by se podle starosty uvolnila parcela o rozměrech přibližně 55 krát 46 metrů a výměře 2554 metrů čtverečních. "Parcela je plně zasíťovaná a velmi cenná. Budoucí možné využití parcely je různé - například park, bytový dům, chráněné bydlení, rodinné domy nebo parkoviště," uvedl Klouda.

(čtk)