ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Modrava chce být nejekologičtější obcí na Šumavě

17.09.2016

Modrava (Klatovsko) 17. září - Modrava, rekreační obec s 85 obyvateli v centru Národního parku Šumava (NPŠ), postaví sběrný dvůr odpadů za osm až deset milionů korun. Chce být nejekologičtější obcí na Šumavě. Multifunkční objekt, který zahrne ještě hasičskou zbrojnici, už se projektuje. ČTK to řekl starosta Antonín Schubert. Do Modravy přijede přes 200.000 turistů ročně, což je číslo vycházející z vybraného parkovného a přiznaných hostů hotelů a penzionů.

Modrava byla před několika dny vyhlášena nejlepší obcí v Plzeňském kraji ve sběru a třídění odpadu. Má vysoký průměr vytříděného odpadu na obyvatele, nejlépe uklizenou obec i dostatek nádob na tříděné odpady. "Máme skutečně ekologii na prvním místě a děláme pro to všechno. Obec má dlouhodobý cíl - kvalitu životního prostředí a kvalitu života," řekl Schubert. I když do Modravy přijíždějí statisíce turistů, tak se tam podle starosty nikde neválí PET lahve nebo jiný nepořádek.

"Chceme být nejekologičtější obcí, protože jsme v centru parku. Doufáme, že na to budou slyšet i orgány, které budou žádost o dotaci (z operačního programu Životní prostředí) posuzovat," řekl Schubert. Odpad přináší každý návštěvník, ale i všechny služby, které pro ně v obci jsou. Kvůli vysokému počtu turistů se tak vesnice stává malým městem. "Hrozně nás to zavazuje, ale finančně hodně zatěžuje," uvedl.

Obec s rozpočtem zhruba 24 milionů Kč, která každý rok roste o jednotky obyvatel, postaví sběrný dvůr příští rok, dodavatele chce mít vybraného na jaře. Zastupitelstvo by mělo 21. září schválit finální podobu projektu, do konce roku chce mít obec alespoň územní rozhodnutí. Náklady na objekt, který bude na místě bývalé čistírny, budou vyšší. Vzhledem k horským podmínkám musí jít o uzavřené haly.

Kvůli malému počtu obyvatel bude muset obec možná žádat ministerstvo o výjimku, podobně jako když sháněla dotaci na vodovod. "Ministerstvo nám řeklo, že se podpora vztahuje jen na místní občany. Ale my máme povinnost zabezpečit vodu všem, tedy i statisícům návštěvníků, kteří sem přijedou. Ty vodu nepotřebují? Vždyť oni si platí národní park ze svých daní a ten je tam zve," uvedl starosta. Stavbu vodovodu tak musel spojit s novou čistírnou, jinak by podporu nezískal.

(čtk)