ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Sněmovna asi sníží na polovinu maximální kauci nájemného

16.09.2016

Praha 16. září - Sněmovna zřejmě sníží na polovinu maximální kauci nájemného z šestinásobku jeho výše na trojnásobek. Možná také obnoví předkupní právo u nemovitostí jejich spolumajitelům. Změny má přinést novela občanského zákoníku, kterou dnes poslanci poslali do závěrečného kola schvalování.

Předmětem sporu se stala snaha části poslanců vrátit rozhodování o tom, zda děti budou umístěny do výchovného ústavu nebo dětského domova, ze soudů na diagnostické ústavy. Proti návrhu bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) se postavila ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

"Situace těch dětí se v žádném případě nezlepší a neurychlí," uvedla ministryně. Návrh přirovnala k tomu, jako by ředitelé vazebních věznic měli rozhodovat o tom, do které věznice odsouzený půjde. Podle ní by o osudu až 8000 dětí rozhodovali ředitelé diagnostických ústavů poměrně netransparentně.

Válková namítla, že změnu žádají samy soudy, které by si chtěly ponechat jen rozhodování o nařízení ústavní výchovy. O umístění dětí naopak soudy rozhodují "váhavě, rozpačitě, pomalu" na základě stanovisek orgánů sociálně právní ochrany dětí, jejichž kvalita je různá, dodala bývalá ministryně.

Nina Nováková (TOP 09) požadovala, aby soudy dávaly přednost společné péči o děti po rozvodu rodičů, kteří se na takovém řešení dohodnou. Poslanci chtějí v novele taky uzákonit nutnost zaplatit úroky u dlužného výživného.

Ani obnovení předkupního práva na podíl spolumajitele nemá přijetí jisté. Podle obhájců v čele s Jeronýmem Tejcem (ČSSD) existovalo pět desítek let a umožní scelovat vlastnické podíly. Odpůrci z řad pravice v čele s Markem Bendou (ODS) poukazovali na to, že tuto změnu neschválila už vláda, nebo na problém nedosažitelných spoluvlastníků.

Poslanci chtějí také v případě bytů zvláštního určení prodloužit lhůtu na jejich vyklizení v případě, že jejich nájemce zemře. Spolubydlící by takové byty museli podle ústavně právního výboru vyklidit do půl roku místo nynějších tří měsíců, Tejc navrhl prodloužení na devět měsíců. Pokud s nájemcem v bytě žil nejméně rok jiný postižený člověk nebo člověk starší 70 let, nájem by na ni podle úprav poslanců měl přejít automaticky.

Vládní novela má zavést mimo jiné veřejnou evidenci svěřenských fondů rejstříkovými soudy a kvůli nedostatku znalců prodloužit ze tří na pět let lhůtu, v níž musí soud přezkoumat důvody pro omezení svéprávnosti. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) poznamenal, že mnozí nesvéprávní bez prodloužení lhůty získají plnou svéprávnost, čímž ztratí ochranu před zneužitím jakýmkoli způsobem.

(čtk)