ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Šéfové firem odmítli obžalobu v kauze hotelu v Chrudimi

16.09.2016

Hradec Králové 16. září - Šéfové stavební společnosti Metrostav a firmy Cettus, která byla technickým zástupcem investora, dnes u soudu odmítli obžalobu v kauze modernizace hotelu Bohemia v Chrudimi. Obžalobě za pokus poškodit finanční zájmy Evropské unie a spáchat dotační podvod čelí osm lidí a tři firmy. Hradecký krajský soud dnes hlavní líčení odročil na 8. až 11. listopadu, kdy by měl vypovídat zástupce třetí obžalované firmy a svědci.

Předseda představenstva společnosti Metrostav, která je největší stavební firmou v ČR, Jiří Bělohlav, dnes řekl, že obvinění je nesprávné. Podle něj je absurdním nesmyslem, aby ze zakázky v celkové hodnotě 74 milionů korun bylo možné připravovat vyvedení devíti milionů. "Naši spolupracovníci měli snahu dotáhnout včas projekt, který byl mizerně připraven a řízen," řekl Bělohlav.

Kromě Metrostavu jsou v kauze obžalovaní i tři jeho zaměstnanci, Bělohlav dnes soudu řekl, že nešlo o vedoucí pracovníky firmy. "Ačkoliv ctíme presumpci neviny, přesunuli jsme je do jiných pozic, kde jsou pod stálou kontrolou nadřízených," řekl Bělohlav. Ve stanovisku, které před soudem přečetl, také připomněl, že firma pracovníky pravidelně školí a má kodex, který obsahuje nulovou toleranci neetickému jednání.

Předseda představenstva firmy Cettus Vladimír Nový dnes u soudu řekl, že obvinění odmítá. "Nejsem si vědom, že by se naše společnost dopustila trestného činu. Osobně jsem se na této zakázce nepodílel a u žádných jednáních jsem nebyl," řekl Nový.

Podle obžaloby se v roce 2012 dohodli zástupci investora společnosti HOMA holding, technického zástupce investora firmy Cettus a zhotovitele, kterým byla firma Metrostav, na neoprávněném odčerpání nejméně devíti milionů korun ze zakázky financované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Na stavbě podle spisu nebyly například provedené takzvané trubkové mikropiloty, obžalovaní podle spisu oproti projektu zvolili odlišné provedení ocelové konstrukce či použili levnější stavební materiál na příčky.

Oprava hotelu v Chrudimi měla stát 74 milionu korun, celková dotace měla být 43 milionů korun. Součástí projektu byla nadstavba levého křídla, stavba bowlingového a kongresového sálu či vybudování wellness zóny. Část dotace, o kterou firma požádala, však nebyla vyplacena a práce se zastavily. Firma odstoupila od smlouvy na poskytnutí dotace. Později majitel společnost i s hotelem prodal jiné firmě.

Pozastavení evropské dotace pro hotel Bohemia souviselo s vyšetřováním zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech, na obou zakázkách se podílela například firma Metrostav. Policie letos v lednu uvedla, že ukončila vyšetřování okolností zakázky za 300 milionů korun na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem. Obviněno bylo 18 lidí a pět firem.

(čtk)