ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavbou roku Středočeského kraje je opravená Svatá Hora

15.09.2016

Kutná Hora 15. září - Obnovený poutní areál Svatá Hora v Příbrami získal hlavní cenu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2016. Cena hejtmana patří železničnímu přemostění v Poděbradech, veřejnost poslala nejvíce hlasů domovu pro seniory v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku. Výsledky soutěže byly dnes vyhlášeny v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Působivý svatohorský areál s barokním klášterním komplexem, ambity a kaplemi je hlavní památkou Příbrami. Jeho oprava stála 190 milionů korun, většinu zaplatila EU. Práce začaly loni v květnu a trvaly do konce roku. Obnášely zejména opravy obvodového pláště objektů a střech, které se blížily k závěru své životnosti.

Odborná porota kromě toho udělila sedm zvláštních cen. Cena za nejlepší rekonstrukci památkového objektu patří rovněž Svaté Hoře, nejlepším investičním záměrem byla podle porotců adaptace obchodního domu Máj v Kralupech nad Vltavou na městský úřad. Cenu pro stavbu, kterou financuje kraj nebo jeho příspěvkové organizace, získal domov seniorů v Uhlířských Janovicích.

Cena za dopravní infrastrukturu náleží železničnímu přemostění v Poděbradech a cenu za stavbu, která nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny nebo okolní zástavby, Muzeu berounské keramiky. Turistické centrum Kralup bylo oceněno za nejlepší realizaci veřejného prostoru a mezinárodní výzkumné centrum ELI v Dolních Břežanech u Prahy získalo zvláštní cenu za stavebně-technické řešení konstrukce budovy.

Všechny nominované stavby si mohou zájemci prohlídnout na webových stránkách www.stavbaroku.cz.

(čtk)