ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zastupitelé schválili stavbu domů na louce u Komořan

15.09.2016

Praha 15. září - Pražští zastupitelé dnes schválili stavbu domů na louce Šabatka u Komořan, kde budou skupinové rodinné domy. Proti další stavbě se ale staví obyvatelé Komořan, chtějí zachování louky.

Nové domy s 200 byty a 240 parkovacími místy chce na louce mezi ulicemi Na Šabatce a Komořanská stavět developerská firma Central Group. O změnu územního plánu požádala už před lety. V roce 2010 tehdejší zastupitelstvo hlavního města narychlo zvýšilo takzvaný koeficient zástavby, čímž by umožnilo na tomto území postavit vyšší domy. Navýšení pak zamítl soud.

Nyní developer chce stavět podle původního plánu a městské části přispěje deseti miliony korun na výkup pozemků v centru Komořan. Podle části místních obyvatel výstavba ale přinese do oblasti další dopravu, kterou jediná silnice spojující Komořany s Modřany nemůže pojmout. Petici proti změně územního plánu podepsalo asi 500 lidí.

Výstavbu v této lokalitě podle zástupců Institutu a plánování rozvoje Prahy (IPR) nedoporučuje ani připravovaný metropolitní územní plán. Nepodporuje ji ani Ropid, který organizuje pražskou veřejnou dopravu, protože místo je MHD obtížně obsloužitelné.

Komořany mají asi 2600 obyvatel. Po dokončení stavby a sousedního projektu Modřanský háj s 600 byty by měl počet obyvatel narůst až na 4000. "Investor se zavázal, že stavět bude až bude vyřešeno dopravní napojení Komořan na silniční okruh," řekla starostka Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12).

(čtk)