ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jičín opraví devadesát let starý Biograf Český ráj

14.09.2016

Jičín 14. září - Zastupitelé města Jičína dnes schválili podmínky tendru na rekonstrukci Biografu Český ráj, a udělali tak důležitý krok k opravě 90 let staré budovy. Radnice odhaduje, že oprava by mohla stát asi 50 milionů korun s DPH. Soutěž na stavební firmu by měla být vypsána letos na podzim. Vlastní oprava by mohla začít příští rok a skončit v roce 2018. ČTK to řekla mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Zastupitelé dnes schválili i financování rekonstrukce, když výdaj po 25 milionech korun bude zahrnut v městských rozpočtech pro roky 2017 a 2018. Město přitom předpokládá, že konečná cena rekonstrukce po soutěži by mohla být nižší, než činí dosavadní odhad.

Biograf Český ráj loni navštívilo přes 31.000 lidí, což z něj činí druhé nejnavštěvovanější jednosálové kino v hradeckém kraji a 30. nejnavštěvovanější v ČR. Poslední významnou změnou v kině byla jeho digitalizace v roce 2011 za 3,4 milionu korun. Od té doby návštěvnost kina vzrostla o více než polovinu. Kompletní rekonstrukci radnice začala chystat v roce 2013.

Stavbaři by měli budovu přiblížit původní podobě. Vzhled objektu totiž po druhé světové válce narušila řada necitlivých zásahů a přístaveb - například přístavby bývalých šaten, sedlová nástavba střechy, zasklení čelních portálů budovy, vnitřní úpravy dřevěným obkladem a plechovými stropy.

Po rekonstrukci by se měla kapacita sálu zmenšit z 310 na 185 sedadel. Promítací kabina by se měla přesunout a prostor foyer by se měl rozšířit i do patra. Sál má být možné použít i pro koncerty, diashow, přednášky, případně malé divadlo. V projektu se počítá také s úpravou okolních veřejných prostor a s rozšířením parkoviště.

Aktuálně největší investicí sedmnáctitisícového Jičína je stavba šaten u sportovního areálu za 39,6 milionu korun bez DPH. Dosavadní šatny u venkovního areálu vznikly před 50 lety pro potřeby spartakiády a byly v dezolátním stavu. Nové šatny mají být hotové v roce 2017.

(čtk)