ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Problémová lokalita Plac se dočká revitalizace

14.09.2016

Plzeň 14. září - Plzeň vydá 40 milionů korun na kompletní revitalizaci svých domů číslo 44, 46 a 48 v Plachého ulici v problémové lokalitě Plac. V každém ze tří vchodů vznikne 12 nebo 13 bytů pro seniory, zdravotně postižené, rodiny pečující o postižené dítě nebo samoživitelky s nízkými příjmy. ČTK to dnes řekl radní David Šlouf (ODS).

V domech bude osm nebo devět bytů 1+1 o velikostech 39 a 45 metrů čtverečních a čtyři garsoniéry o ploše 24 metrů čtverečních. "Letos vysoutěžíme dodavatele. Stavbu bychom rádi zahájili na jaře 2017 a skončili za rok," uvedl Šlouf. V domech se mají upravit společné prostory, vybudovat nové vnitřní rozvody všech instalací, vyměnit kuchyně, okna, dveře a má se obnovit fasáda.

Kandidáty na ubytování navrhne bytový odbor, odbory sociálních služeb a státní sociální péče, sociální odbory obvodů a městský správce nemovitostí Obytná zóna Sylván a posuzovat je bude bytová komise.

Součástí bloku v Plachého ulici je i dům číslo 42, který chce mít město opravený na jaře 2017, nyní vybírá dodavatele prací. "Bude určen pro tréninkové bydlení, z něhož se lidé dodržující pravidla budou moci dostat ke standardnímu nájemnímu bytu," uvedl Šlouch. Obyvatele doporučí magistrátní odbor sociálních služeb, který bude garantovat sociální práci a zajistí i terénní službu. Rekonstrukce zahrne výměnu oken, podlah, rozvodů vody, kanalizace i ústředního topení, sanitární techniky a vybudování nových příček, dům bude i zateplen. Vše přijde na zhruba 8,5 milionu korun včetně DPH. Správcem bytů se stane Obytná zóna Sylván, která bude s žadateli uzavírat smlouvy. Město počítá se i snížením nájemného oproti ostatním městským bytům.

Plzni se v problémových lokalitách osvědčil projekt domovník - preventista. Dva tito muži loni dohlíželi na městské domy právě v Plachého ulici. Minulý měsíc Plzeň získala od ministerstva vnitra peníze na pět domovníků pro pět domů. Dotace je 213.000 korun, podíl města 45.000 korun. Projekt Domovník cílí vedle Plachého ulice také na Korandovu a Jablonského ulici.

(čtk)