ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň zaplatí 13 milionů za projekt nového sídla archivu

14.09.2016

Plzeň 14. září - Plzeň vyčlenila 13 milionů korun na projektovou dokumentaci na nové sídlo městského archivu. Archiv sídlí v dlouhodobě nevyhovujících podmínkách v historické budově v centru města a musí mít na provoz výjimku ministerstva vnitra. Podle plánů radnice by se měl archiv časem přestěhovat do upraveného a dostavěného objektu Bratislava v areálu bývalého pivovaru Světovar. Náklady na rekonstrukci, dostavění objektu a přizpůsobení pro potřeby archivu jsou hrubě odhadnuté na 134 milionů korun, řekl ČTK primátorův první náměstek Martin Baxa (ODS).

Archiv města Plzně patří k nejstarším a obsahem fondů podle Baxy taky k nejvýznamnějším archivům v ČR. "Z technického hlediska nesplňují současné prostory ani základní parametry, jaké jsou v dnešní době už běžným standardem pro budovy archivů, kromě toho nemáme dostatek volných kapacit v depozitářích," uvedl vedoucí archivu Adam Skála. Městský archiv spravuje 1369 archivních fondů, to je přes čtyři kilometry archiválií, a zároveň disponuje odbornou knihovnou o 86.000 titulech. Kvůli nedostatku místa musí být část písemností uložena mimo hlavní budovu.

"Vzácné dokumenty nejsou bezprostředně ohrožené, ale podmínky jsou nevyhovující a archivní správa ministerstva nás dlouhodobě upozorňuje na to, že se musí nepříznivá situace změnit," řekl Baxa. Schválení peněz na projekt je podle něj klíčový argument, že město problém řeší. Vedle archivu by měla být v upravené budově také centrální spisovna magistrátu a spisovna stavebně-správního odboru. To vše dohromady nyní představuje 9160 běžných metrů archiválií a dokumentů.

Město už před časem chtělo archiv v areálu Světovaru vybudovat, byla to jedna ze součástí přihlášky města do kandidatury o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Kvůli škodlivému dehtu a korkolitu ve stěnách a podlahách ale z revitalizace Světovaru a z připravovaného vzniku Kulturní fabriky 4x4 pro akce města kultury sešlo.

Plzeň má studii, která ověřila využití haly B9 Bratislava pro potřeby archivu. Díky navržené přístavbě se zvýší kapacita úložných prostor a vznikne rezerva na dalších zhruba 20 let. Archiv má nyní 4150 běžných metrů archiválií a ročně se v průměru rozroste o 270 metrů archiválií. Navrhovaná rezerva představuje dalších 5840 běžných metrů.

(čtk)