ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno chystá Janáčkovo kulturní centrum

13.09.2016

Brno 13. září - Brno připravilo memorandum mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem pro výstavbu Janáčkova kulturního centra. Koncertní sál má vzniknout za 1,3 miliardy korun do roku 2020 a má mít 1250 míst. Memorandum obsahuje finanční podíl státu na výstavbě ve výši 600 milionů korun, město má dát 562 milionů korun a Jihomoravský kraj slíbil 100 milionů korun. ČTK to řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Znění memoranda dnes schválili brněnští radní.

Podle Vokřála bude znění memoranda v pondělí schvalovat mimořádné zastupitelstvo města a začátkem října by ho mohla potvrdit vláda. "Projednávali jsme memorandum delší dobu s ministerstvem kultury i Jihomoravským krajem a podařilo se nám najít shodu ve financování. Myslím, že je to zásadní krok k tomu, abychom měli jistotu, že projekt ufinancujeme," uvedl primátor.

Odhadované náklady koncertního sálu jsou 1,3 miliardy korun, což by se penězi od vlády, města a kraje mělo dát dohromady. "Navíc budeme soutěžit, tak uvidíme, jak dopadne soutěž. Vždycky jsem ale slyšel, že koncertní sál je pěkný projekt, ale problém byl s tím, kdo to zaplatí. Ministerstvo kultury předloží memorandum na vládu, aby to ratifikovala a investice se dostala do závazného plánu," dodal Vokřál.

Podle primátora by se mohlo začít stavět v roce 2018 a hotovo by mělo být o dva roky později. "Během měsíce bychom měli vědět, kdo bude projektantem a akustikem projektu. Pak budeme řešit projekt a stavební povolení. Ale díky tomu, že už se dělají garáže, odpadnou klasická zdržení jako archeologický průzkum," podotkl Vokřál.

Janáčkovo kulturní centrum bude domovským místem Filharmonie Brno, které scházejí odpovídající prostory na zkoušení a vystupování. O koncertním sálu se dlouho jen mluvilo, ale nikdy na něj nebyly peníze. Úvodní etapou výstavby jsou vznikající garáže na rohu Besední a Veselé ulice, které budou v podzemí pod centrem.

(čtk)