ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na zámku Velké Losiny byla dokončena oprava letohrádku

13.09.2016

Velké Losiny (Šumpersko) 13. září - V areálu zámku ve Velkých Losinách na Šumpersku byla po 11 letech dokončena rozsáhlá oprava zámeckého letohrádku, takzvané kočárovny. Rekonstrukci objektu ze 17. století se zhruba dvěma desítkami místností zaplatily dotace ministerstva kultury. Náklady vyšly zhruba na 40 milionů korun. Správa zámku plánuje v objektu, který původně sloužil k tanci i zábavě renesanční šlechty, zřídit například výstavní prostory. ČTK to dnes řekla správkyně zámku Marcela Tomášková.

Opravený zámecký letohrádek, který nechal postavit Přemyslav III. v roce 1663 pro svou manželku Alžbětu Juliánu z Oppersdorfu, zatím prochází kolaudací. Otevření plánuje správa zámku zřejmě na konci roku. "Je to obrovská proměna, budova byla opravdu velmi zdevastovaná, protože byla nevyužívaná. Nyní je to nádherný objekt, který stojí za vidění. Získali jsme tím další atraktivní místo v areálu zámku," uvedla správkyně zámku. Místnosti v prvním patře chce správa zámku využít pro výstavy nebo společenské akce. "V přízemí budou dílničky pro děti, zvažujeme zde také otevření kavárny či cukrárny," doplnila Tomášková.

Opravu od roku 2005 prováděla stavebně-restaurátorská firma Archatt. "Nyní, v době kolaudace, má letohrádek provedenou opravu a zpevnění základů, částečnou sanaci vlhkého zdiva, výměnu střešní krytiny včetně obnovy krovů, při které byla zachována cenná část nosné konstrukce krovu původní pilové střechy," řekl ČTK Vlastimil Staněk z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. Opravou prošly také podlahy a klenby, obnovila se například také štuková výzdoba a restaurování se dočkala i kachlová kamna.

Během prací archeologové našli soubor kachlů, na kterých je zobrazen motiv aliančního znaku rodu Žerotínů a Oppersdorfů, který také pomohl nálezy blíže datovat do třetí čtvrtiny 17. století. V té době byla od roku 1654 manželkou vlastníka panství i zámku Přemyslava III. ze Žerotína Alžběta Juliána z Oppersdoru. "Nález kachlů tak tematicky doplňuje soubor dosud stojících kamen v prostorách zámku Velké Losiny," doplnil Staněk.

Zámek ve Velkých Losinách postavil významný moravský rod pánů ze Žerotína. Pozdně renesanční stavba z konce 16. století zde nahradila zchátralou tvrz. Losinský zámek, respektive losinské panství, je spojeno s takzvanými čarodějnickými procesy z konce 17. století.

(čtk)