ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Investice do nemovitostí klesly o čtvrtinu

12.09.2016

Praha 12. září - Investice do kancelářských, průmyslových a obchodních nemovitostí v České republice dosáhly v prvním pololetí 23,7 miliardy korun, meziročně o 25 procent méně. Ve druhém čtvrtletí dosáhl objem investic 10,6 miliardy korun, meziročně o osm procent více. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Colliers International, kterou má ČTK k dispozici. Celkový objem obchodů byl podle Colliers vyšší, protože prodejní ceny některých transakcí, zejména u hotelů, zůstaly důvěrné.

Z jednotlivých typů nemovitostí převládaly v prvním pololetí obchodní s polovičním podílem. Celkem se uskutečnilo deset transakcí v segmentu kancelářských nemovitostí, následují obchodní nemovitosti a hotely s devíti, respektive sedmi transakcemi. V oblasti průmyslových nemovitostí se uskutečnily pouze dva obchody. Celkový počet transakcí je meziročně zhruba o polovinu vyšší.

Největším obchodem druhého čtvrtletí byl nákup obchodního centra Forum v Ústí nad Labem skupinou NEPI za 2,23 miliardy korun. Následovala akvizice OC Forum Liberec stejným kupujícím za 2,16 miliardy korun. Předmětem třetí největší transakce byla skupina tří budov v pražské ulici Na Příkopě, jejímž novým majitelem se stala společnost LaSalle Investment Management.

(čtk)