ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mimoň koupila bývalou prasečí farmu

12.09.2016

Mimoň (Českolipsko) 12. září - Mimoň koupila v internetové aukci zemědělský areál určený k chovu prasat, který léta obtěžoval celé město svým zápachem. Za bezmála devítihektarový areál zaplatila radnice 24 milionů korun, vyvolávací cena byla přitom poloviční. Na zaplacení areálu si musela radnice půjčit, přesto se to vyplatilo, město má konečně prostor ke svému rozvoji a zbavilo se zápachu, který obtěžoval obyvatele a vyháněl návštěvníky, řekl dnes ČTK starosta František Kaiser (Mimoňská obroda).

"V současné chvíli jsou podepsané smlouvy a cena je zaplacená," řekl Kaiser. Celé město si podle něj oddechlo, byla to poslední možnost, jak se obtížného zápachu zbavit. "Prakticky to paralyzovalo další rozvoj města, když tam někdo v létě přijel, tak se otočil a odjel," popsal situaci starosta. Radnice se od roku 2012 snažila v Parlamentu prosadit změnu do zákona o ochraně ovzduší. "Bohužel jsme byli neúspěšní," poznamenal. V současné době podle něj žádné normy na zápach nejsou, a lidé tak nemají možnost se podobným provozům bránit.

Podnik zkrachovalé společnosti Farma Solany tvoří osm vepřínů s kapacitou až 12.000 prasat, má vlastní vodárnu i rozvodnu elektřiny. Areál leží v Okrouhlické ulici, která je součástí krajské silnice druhé třídy 270. Koupě areálu byla podle starosty jedinou možností, jak dalšímu chovu prasat přímo ve městě zabránit. I když Mimoň potřebné peníze ve svých rezervách má, na koupi areálu si půjčila. Vyjednán byl dokonce úvěr až 45 milionů korun. "Půjčili jsme si, protože kdybychom vyčerpali rezervy, nezbylo by nám na rozvoj města," řekl Kaiser.

Město s 6500 obyvateli trpělo až dosud nedostatkem volných pozemků pro podnikání a i pro některé své aktivity. Devítihektarový areál by se tak měl podle Kaisera proměnit v průmyslovou zónu, i územní plán města s tím počítá. Přesunout by se tam mohli podnikatelé, ale také třeba městské zahradnictví, které trpí nedostatkem prostoru. Díky tomu by se naopak mohly uvolnit pozemky zahradnictví pro výstavbu rodinných domů nebo bývalý areál kasáren v centru města, který by byl podle starosty ideální pro bytovou výstavbu.

(čtk)